חינוך והשכלה - כפר ורדים - אתר המועצה המקומית

חינוך

מחלקת חינוך וקהילה

מנהלת המחלקה: ורד אמר.

טל' 04-9977142 שלוחה 102, נייד 052-4296677, אימייל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 מזכירת מחלקת חינוך – לורן עמר – 050-3482176

תחומי אחריות המחלקה

המחלקה מאגדת בתוכה את תחומי החינוך הפורמאלי, הבלתי פורמאלי והשירותים  הקהילתיים.

מחלקת החינוך עוסקת בבניית מדיניות חינוכית בנוגע לילדי היישוב - החל מהגיל  הרך ועד הגיוס, בשיתוף הורים, אנשי חינוך וגורמים טיפוליים.

בנוסף, המחלקה עוסקת ביצירת רצף חינוכי מקיף לשם מימוש החזון החינוכי – "חינוך אישי יישובי".

כמו כן המחלקה מקדמת את תחומי בטיחות בדרכים בשיתוף צוות מתנדבים "ורדים בדרכים" וקבטי"ת המועצה.

כל זאת תוך קיום רב-שיח יעיל, מקצועי ומכובד, המיישם עקרונותיו גם על חברי הקהילה ועובדי החינוך.

למחלקת כפופים הפעוטונים, גני ילדים, בתי הספר, יחידת הנוער.

שירותים נוספים:

תחומי האחריות של קצין ביקור סדיר:

קציני ביקור סדיר הינם הגורם המקצועי מטעם משרד החינוך, הפועלים ברשויות המקומיות והאזוריות כדי להבטיח ביקור סדיר של תלמידים בבתי הספר על פי חוק למוד חובה, וכדי לקיים תהליכי פיקוח והנחייה לשם מניעת נשירה גלויה וסמויה של תלמידים.

מתוקף התפקיד, קב"ס עוסק  בהשמת תלמידים למוסדות החינוך ומשתתף בוועדות לתכנון וטיפול בילדים במחלקת הרווחה.

קבסי"ת: שירה בן ציון 052-3331425      טלפון 9977142 שלוחה- 206.

 

שירות פסיכולוגי חינוכי

מנהלת השירות – אלוירה נחמד  052-6841007

                                                                   

 

תושבי כפר ורדים היקרים,

שנת הלימודים תשע"ח נפתחת בבית ספר "אמירים" בהתרגשות רבה.

השנה ילמדו בביה"ס 452 תלמידים בשכבות ז'- יב'.

אנו חונכים את מבנה התיכון החדש והיפהפה. ההכנות קדחתניות ונעשים מאמצים עילאיים על מנת שנוכל לפתוח את השנה ברווחה וללא תקלות.

אנו מודים לסיוון, לורד, מחלקת ההנדסה ולרבים וטובים העובדים במועצה, על המאמצים הרבים שהושקעו בפתיחת המבנה החדש ובפתיחת שנת הלימודים הנוכחית.

לאורך השנה כולה, נציין ונחגוג בגאווה, את הישגי מדינת ישראל ב - 70 השנים האחרונות. נמשיך לשלב בין ההגשמה העצמית וההתפתחות האישית לבין העשייה למען הכלל והנתינה. חשוב לנו כצוות לשמור על חדוות ההוראה והלמידה, על תחושת השייכות וההרגשה הטובה של כל באי ביה"ס.

תודתנו נתונה לצוות היקר, שעמל במשך הקיץ על תכניות שנתיות משמעותיות ועל ההכנות הרבות לטובת פתיחת השנה הן במבנה והן בתוכן.

אתם ההורים, שותפנו לדרך, בוודאי מתרגשים ואין זה משנה לאיזו כיתה עולה הבת/ הבן. אנו מזמינים אתכם להמשיך ולהיות חלק מקהילה פעילה בביה"ס.

אנו מברכים את תלמידי שכבה ז' המצטרפים לבי"ס אמירים, את התלמידים החדשים בשכבות האחרות ואת המורים המצטרפים לצוות שלנו.

שתהיה לכולנו שנה נהדרת, מלאה באתגרים, בכוחות, בסיפוק ובהנאה.

 

שרון בינדר - מנהלת ביה"ס השש שנתי              מירב לבקוביץ    - מנהלת חטיבת הביניים        צוות המורים והעובדים - ביה"ס "אמירים"

 

                                                                    

 

                               

 

 

 

 

ספטמבר 2017

הקיץ עבר, החום הגדול 
שנה חדשה באה לכל 
רוחות מנשבות, נודדות ציפורים 
הולכים ובאים הימים הקרים. 
הביטו וראו קטונתי אתמול 
הקיץ עבר ואני כבר גדול 
שנה חדשה התחילה היום 
היי נא ברוכה ובואך לשלום.

שמואל בס)

 

לתלמידי והורי "קשת" ,

עם תום החופשה החמה, מפשילים שרוולים ועומדים נרגשים לקראתה של שנה חדשה.שנת תשע"ח.

במהלך החופשה  נערכנו להכין את בית הספר, לרענן תוכניות לימודים , טיולים ואירועים.

בית ספר  מונה 500 תלמידים, 16 כיתות וכיתת חינוך מיוחד, 40כ-  אנשי צוות חינוכי.

נפתחו 2 כיתות א' ובהזדמנות זו נאחל לילדים הצעירים קליטה נעימה, כניסה רכה ובטוחה ולהורים - ברוכים המצטרפים למשפחת "קשת", גם מורים חדשים נקלטו וגם להם נאחל בהצלחה ושנת לימודים פוריה.

נפעיל תוכניות חינוכיות מגוונות כמו  - שיר של יום , למידה בדרך של חקר – דיאלוג היצירתי ,  ביקור בגן הניסוי בכיתות א', שיעורי העשרה , מפגשי הקשר רב דורי,  בי"ס תאום עם מנצ'סטר. נתחדש בתוכניות חינוכיות  חדשות במתמטיקה לקידום הישגים בכיתות א-ד, בי"ס מקדם בריאות והנושא השנתי שילווה אותנו הינו בסימן 70 שנה למדינת ישראל . 

צוות ביה"ס ימשיך במשנתו החינוכית, שכל ילד וילדה יזכו למרחבי צמיחה מותאמים לצורכיהם ולחוזקותיהם. לאפשר להם למצות את יכולותיהם האישיות תוך כדי למידה  משמעותית. מעבר לכך נתמקד השנה במטרות וביעדים בהלימה למשרד החינוך ועל פי תוכנית עבודה בית ספרית.

 

 

בברכת שנת לימודים משמעותית, בטוחה , מעניינת ושמחה

ענת שוורץ מנהלת בית הספר והצוות החינוכי

 

23/08/2017

זו השנה השנייה שמשרד החינוך מפרסם את התמונה החינוכית בחטיבות העליונות במסגרת קידום השקיפות בחינוך. התמונה החינוכית הבית ספרית מודדת ארבעה תחומים: ערכים ואקלים חינוכי, נשירה והתמדה, הצוות החינוכי והישגים לימודיים. נתוני בית הספר, בכל אחד מהתחומים מוצגים שלוש שנים אחורה (תשע"ד עד תשע"ו) בהשוואה לממוצע הארצי ולקבוצת ההשוואה מאותו מדד חברתי כלכלי.

השנה פורסמו נתוני החטיבות העליונות בבתי הספר אמירים ותפן, הם מצריכים באור והבהרה.

בית ספר אמירים

תיכון אמירים בניהולה של הגב' שרון בינדר קיבל סמל מוסד עצמאי בתשע"ו. החל מתשע"ג ועד לתשע"ה פעל תיכון אמירים הצומח על סמל המוסד של תפן. מכיוון שהנתונים נאספים על פי סמל מוסד, הרי שלא ניתן לבצע הפרדהבין נתוני אמירים לתפן. לפיכךהתמונה החינוכית הינה חלקית ולמעשה אינה כוללת נתונים בנושא ערכים ואקלים חינוכי וצוות חינוכי. הדו"ח כאמוראינו מציג את הנתונים, אך אין זה אומר שלא נעשית עבודה מעמיקה ואיכותית שהישגים רבים בצידה הן בתחום האקלים והערכים והן בתחום הצוות החינוכי.

נתוני ההתמדה כפי שמופיעים בתמונה החינוכית  של אמירים הינם 47%. משמעות הדבר היא שבתשע"ו- 47% מהתלמידים שלמדו בכיתה ז' בבית ספר אמירים גם סיימו בו את כיתה יב'.

 תשע"ו היתה השנה הראשונה בה פעל בית הספר במתכונת רגילה ולא במתכונת של בית ספר צומח. באופן טבעי, היו כאלה שחששו להירשם לתיכון צומח ובחרו ללמוד בתיכון אחר. השנה, 70% ממסיימי כיתות ט' נרשמולכיתה י' בתיכון אמירים ואנו צופים שמגמה זו תמשך ואחוז תלמידי הכפר שיבחר לסיים תיכון בכפר ילך ויגדל משנה לשנה.

נתוני ההישגים הלימודיים - ראשית נציין כי כל בתי הספר בכפר ורדים משלבים תלמידי חינוך מיוחד בהיקף גבוה ביחס לקבוצת השוואה. בתי הספר מחויבים לשילובם החברתי של תלמידי החינוך המיוחד  בקרב בני גילם ולהישגיהם הלימודים.

87% מהתלמידים שסיימו בתשע"ו את בית ספר אמירים היו זכאים לתעודת בגרות. שיעור גבוה ביחס לקבוצת ההשוואה שעומד על 84.4%.

85% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות באנגלית בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור גבוה מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על 79%.

41.3% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות במתמטיקה בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור  נמוך מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על  45%.

עם זאת, אנו רואים עליה משמעותית בשיעור התלמידים הלומדים בהיקף 4-5 יח"ל במקצועות אלו.לשם הדגמה נציין כי שיעור תלמידי כיתה י' שלמדו בתשע"ז  אנגלית בהיקף 4-5 יח"ל עמד על 88%  ושיעור הלומדים מתמטיקה 4-5 יח"ל עמד על 66%. שעורים גבוהים מאוד בכל קנה מידה.

זו ההזדמנות להתייחס לציוני הבגרות של בוגרי כיתה י"ב שסיימו את לימודיהם השנה. ממוצע הציונים בכל המקצועות גבוה (מעל 80) ובמיוחד במקצועות ההגברה (5 יח"ל) : ממוצע הציונים הבית ספרי במתמטיקה- 4 יח"ל - 92, 5 יח"ל– 98; באנגלית- 4 יח"ל- 88, 5 יח"ל- 89; בערבית- 5 יח"ל- 95; בפיסיקה 5 יח"ל- 95; במדעי החברה 5 יח"ל- 89; בביולוגיה  5 יח"ל- 88; במדעי המחשב 5 יח"ל– 88.

הישגי התלמידים בבית הספר גבוהים מאוד. יחד עם זאת, בית הספר מעוניין לשפר את המענה הניתן לאותם תלמידים שקשה להם. המטרה היא לסייע לכל תלמיד לגלות את יכולותיו, לחוות הצלחה ולממש את הפוטנציאל שלו. לקראת פתיחת שנה"ל תשע"ז, בית הספר נערך ואף הקצה לכך משאבים ייעודיים.

בית ספר תפן

התמונה החינוכית של בית ספר תפן דורשת גם היא הבהרה.הנתונים המוצגים בדוח כאמור הולכים שלוש שנים אחורה, החל מתשע"ד ועד תשע"ו. אולם יש לזכור שהנתונים שנאספו בתשע"ד ובתשע" הכוללים בתוכם את נתוני תלמידי בית ספר אמירים הצומח כך שלא ניתן ללמוד מהנתונים על בית הספר תפן בנפרד. אם כך, יש להתייחס לתשע"ו בלבד.

התמונה החינוכית של בית ספר תפן בתחום הערכים והאקלים בולטת בהישגיה. בית הספר משלב תלמידי חינוך מיוחד בשיעור שאין לו אח ורע בבתי ספר רגילים- 22.6% לעומת 3.7% בקבוצת ההשוואה. בית הספר בולט בהישגיו ביחסי קרבה ואכפתיות בין מורים לתלמידים 61% בהשוואה ל 42% בקבוצת ההשוואה. 72% מהתלמידים בבית ספר תפן דיווחו שיש להם יחסים קרובים וטובים עם המורים שלהם בהשוואה ל59% בקבוצת ההשוואה. הנתונים אינם מציגים את שיעור ההתנדבות לשנת שירות, אך ניתן לומר בגאווה שבבית ספר תפן השיעור הינו גבוה מאוד ועומד על כ 40%.

שיעור ההתמדה עומד על 63%. נתון זה אינו רלוונטי מכיוון שהוא מתבסס על התקופה בה נקלטו תלמידי אמירים במצבת סמל המוסד של תפן. תלמידים שבתשע"ו נגרעו עקב קבלת סמל מוסד עצמאי לאמירים.

הישגים לימודיים- 76.4% מהתלמידים שסיימו בתשע"ו היו זכאים לתעודת בגרות. שיעור גבוה  ביחס לממוצע הארצי העומד על 66.2% אך נמוך ביחס לקבוצת ההשוואה שעומד על 84.4%.

75% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות באנגלית בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור נמוך מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על  79%

49.1% מתלמידי יב' בתשע"ו נבחנו בבגרות במתמטיקה בהיקף 4-5 יח"ל, שיעור גבוה מהממוצע בקבוצת ההשוואה העומד על  45%.

בית הספר בניהולו של מר יגאל פייגנבאום, התמודד בשלוש שנים האחרונות עם אתגרים לא פשוטים- חילופי מנהלים, שינויים בפיקוח של משרד החינוך ומעבר לכפר ורדים שדרש משאבים רבים להתמקמות ולהסתגלות. על אף האתגרים, בית הספר נאמן לדרכו החינוכית והוא מציע אלטרנטיבה חינוכית חשובה לתושבי הגליל. בית הספר מתנהל בדיאלוג ברוח החינוך הדמוקראטי תוך מחויבות לרמת הישגים גבוהה.

 

 

 

 

 

                                                                                                     

בשמחה ובששון נפתחת שנת הלימודים תשע"ח בגנים.

השנה, ההרכבים מגוונים: שני גני חובה (גילאי 5) ושלשה גנים צעירים (גילאי 3-4).

סה"כ ילמדו באשכול הגנים כ 170 ילדים חמודים

ועל כולם "ינצח" צוות מסור המונה 27 אנשים.

"בראש המערכת" עומדת איריס לביא, מנהלת אשכול הגנים שתשמח תמיד לתת מענה להורים ולצוות הגנים.

בראשון לספטמבר 2017 יום שישי, נפתח את השנה בתוכניות מגוונות ומותאמות לגילם של ילדינו:

גן ביער – פעם בשבוע יוצא גן ליום של בילוי ביער, חוקרים, יוצרים, אוכלים ונהנים בטבע.

גן חלונותאל הגליל–הילדים נחשפים, לומדים ומתנסים במלאכות יד מגוונות, כחלק מתפיסת העולם שעיסוק זה מזמן.

70 שנה למדינת ישראל –כל גן יערוך פעילויות שונות הקשורות למדינת ישראל – אומנות, אוריינות, שירים ויוצרים ישראליים, טבע ונופים ועוד.

נושאים נוספים שילוו אותנו במהלך השנה: אורח חיים בריא, בע"ח, אומנות, עצים וצמחים, תאטרון ובמה, חינוך גופני ומוסיקה.

בחודש הראשון לפתיחת השנה נקדיש את הזמן בעיקר להכרות והסתגלות הילדים וההורים למערכת הגנים.

צוות אשכול גנים כפר ורדים מאחלות לכל ילדי הגנים והוריהם ברוכים הבאים, שנה מוצלחת ומלאה בחיוכים.

 לכל בית כפר ורדים - שנה טובה ומוצלחת.

ולמדינת ישראל שנת 70 פורייה, שלווה ושקטה.

 

 

                                                       צוות אשכול הגנים

                     

18/6/17

לקראת היציאה לחופשת הקיץ התכנסה וועדת חינוך במתכונת מורחבת לדיון בנושא שימוש באלכוהול בקרב בני הנוער בכפר ורדים.

הוועדה התקיימה באולם המארג בהשתתפות הורים, צוות חינוכי, מנהלת מחלקת החינוך, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים, מנהלת המרכז הקהילתי, חברי מועצה, מנכ"ל הרשות וראש המועצה מר סיון יחיאלי.

במרכז הדיון הוצגו נתוני סקר שנערך ע"י מחלקת החינוך בהשתתפות 350 בני נוער מכפר ורדים בכיתות ז'- יב'.

ורד אמר מנהלת מחלקת חינוך: "בשנה האחרונה נדרשנו לעסוק ביותר ויותר מקרים של פגיעה או חשש לפגיעה אצל בני נוער כתוצאה משימוש באלכוהול. דיווחים שקיבלנו מבתי הספר על ילדים המעורבים במצבים מסכנים כתוצאה משתיית אלכוהול, הצביעו על תופעה שראוי להבין את היקפה. שאלנו את עצמינו מה באמת אנו יודעים על הילדים שלנו? שאלה שראוי שכל הורה ישאל את עצמו.

כמה מהם שותים? מתי הם התחילו ומה התדירות ועוד שאלות רבות. החלטנו לא להסתפק בהערכה מלומדת, אלא פשוט לשאול אותם.

בנינו שאלון ובסיוע מנהלות בתי הספר, היועצות, הצוות החינוכי הפורמאלי והבלתי פורמאלי, וזה המקום להודות לכולכם. הצלחנו להגיע ל350 בני נוער שענו על השאלון ופתחו לנו צוהר לעולמם".

53% מכלל בני הנוער המתגוררים בכפר ורדים בכיתות ז'-יב'' ענו על השאלון.

הנתונים מראים כי החשיפה לאלכוהול התחילה אצל חלק בני הנוער כבר בבית הספר היסודי. כ30% מתלמידי חטיבת הביניים דיווחו על שתיית אלכוהול בתדירות משתנה. ואילו רק 20% מתלמידי חטיבת הביניים דיווחו כי דיברו עם הוריהם על הנושא.

84%  מתלמידי כיתות יא' יב' דיווחו כי שתו אלכוהול. מתוכם 27% דיווחו כי הם שותים כמעט בכל סוף שבוע ו 57% דיווחו כי שותים במסיבות ואירועים מיוחדים. כ 50% מכלל בני הנוער  וכ 80% מתלמידי כיתות יא'-יב' דיווחו כי ראו נער/ה שהגיעו לאחד מהמצבים הבאים כתוצאה משתיית אלכוהול: הקאה, איבוד שליטה והזדקקו לסיוע להגיע הביתה.

31% מכלל בני הנוער דיווחו שבמידה ויתקלו במקרה בו אחד מחבריהם יזדקק לעזרה בעקבות שתיית אלכוהול יעדיפו לטפל בו לבד וללא עזרה של אדם מבוגר . 17% יעדיפו לפנות למד"א או למשטרה. רק 52% דיווחו שיעדיפו לפנות קודם אל ההורים.       

הסקר שפך אור על היקף התופעה בכפר ורדים. הדיון שהתקיים בוועדת החינוך בעקבות הנתונים עודד שיח קהילתי בנושא במטרה לבנות בכפר חברת מבוגרים שומרת ומיטיבה המספקת רשת הגנה לבני הנוער.

לאחר הצגת הנתונים התקיימו מעגלי שיח סביב דילמות העוסקות בשאלה מהי הורות מיטיבה. הורים, אנשי צוות חינוכי בליווי שחקני תיאטרון פלייבק דנו בדילמות והתנסו במשחקי סימולציה של שיח בין הורה למתבגר/ת ובין הורה להורה אחר. ההורים העלו נושאים בעלי חשיבות ורעיונות כיצד לשפר את התקשורת בין ההורים בכפר בשאיפה לכך שהורים לא יהססו לפנות להורים אחרים כאשר ישנו מידע על מצב מסכן הנוגע לבנם/בתם. עלה רעיון שהורים יתארגנו להשגיח במסיבות כגון אפטר פרטי  או מסיבות המתקיימות בבית ריק.

ורד אמר: " מבחינתנו מטרת-העל של הדיון היתה לעודד שיח על הנושא ולדבר. לדבר עם הילדים שלנו. לשאול אותם, להקשיב להם ולשוחח איתם על הנושא. ולדבר אנחנו ההורים אחד עם השני. הורה אל הורה בקהילה שמבקשת לקיים רשת ביטחון לילדים הגדלים בתוכה"

בתום הוועדה הוכרז על השקת סיירת הורים חדשה שתתחיל לפעול עם תחילת חופשת הקיץ. אנו קוראים להורים להתנדב.

סיון יחיאלי ראש המועצה המקומית כפר ורדים: "בטרם אנו נדרשים לעניין השימוש באלכוהול וסמים אצל בני הנוער עלינו לארגן את חברת המבוגרים. הרעיון הוא קביעת סטנדרטים ותקשורת שוטפת בין הורים בנושאים אלו. גם כשהילד גדל, גם בן נוער, צריך שיראו אותו, שידעו היכן הוא, שתהיה השגחה. כאן התפקיד שלנו ההורים לשתף פעולה וליצור חברת מבוגרים מגוננת שתשמור על הילדים.

אני מודה לורד אמר, לצוותי החינוך ולכל מי שתרם לאירוע. וקורא לכל ההורים להצטרף לסיירת הורים. שיהיה לכולנו קיץ מהנה, שליו ובטוח".