בי"ס קשת

בית ספר "קשת" 
הינו בי"ס יסודי יחיד בישוב כפר ורדים.  מאז היווסדו פועל ביה"ס בשיתוף עם קהילתו.

הסביבה  האנושית של ביה"ס – מורים, תלמידים, הורים וקהילה – מאופיינת במעורבות ואכפתיות. מעורבות זו תרמה להתפתחותן של תכניות העשרה ותהליכים לימודיים, חברתיים משמעותיים

בבית הספר היסודי לומדים קרוב ל-500 תלמידים בכיתות א'-ו'. בית הספר מדגיש את החינוך הסביבתי והחינוך הקהילתי, תוך מעורבות רבה של ההורים והקהילה.

טלפונים : 9574171

אתר בי"ס קשת

2/7/15

 

במשרדה הנאה של ענת שוורץ,מנהלת בי"ס היסודי קשת,  תלויים ציורי ילדים שניתנו לה עם הקדשות אישיות. מזה שנתיים שהיא מנהלת את ביה"ס המונה 535 תלמידים  הלומדים ב 17   כיתות מ א'-ו'.

ענת נשואה ואם לשלושה ילדים, היא הוכשרה כמאמנת אישית ובעלת תואר שני בהוראה. לבבית, פתוחה ושמחה לשתף בחזונה החינוכי ובתפיסת עולמה.

"החינוך  הוא תיקון עולם , עבורי  זו דרך חיים ולא עוד מקצוע או מקום עבודה. מי שסיכם את זה יפה הוא יאנוש קורצ'אק שכתב: 'לתקן את העולם פירושו לתקן את החינוך'  ומכאן שגם ההיפך – תיקון החינוך הוא למעשה תיקון עולם"

ענת מתגוררת בשכניה שבמשגב, היא פעילה בקהילה במקום מגוריה וזהו הבסיס לערכים שהטמיעה בבית הספר. לדבריה, ביה"ס  פתוח לאורחים ולמתעניינים. הוא  בית בטוח ומגונן,  המשפיע ומחזק את תחושת השייכות של הילדים אליו.

מידי חודש היא מקיימת  את מפגשי "קשת וענת" במסגרתם היא נפגשת עם קבוצות תלמידים ושומעת מהם על חוויותיהם כתלמידים בביה"ס ומה ראוי בעיניהם לשמר ולשפר.

בית הספר, היא אומרת,  מותיר חותם בנפשם של הילדים והם בתורם משאירים משהו מעצמם:  " השנה למשל, התחלנו בפרויקט שנתי באמנות לתלמידי כיתות ו' שנקרא  "חותם ו'" . מדובר בתהליך של סיכום שש שנות ההתבגרות שלהם בביה"ס והותרת חותם אישי אמנותי ומשמעותי שיישאר לקשט ולפאר את ביה"ס. מחזור ל' שסיים את בית הספר השנה היה הראשון להשאיר את חותמו.

בית הספר מיישם עקרונות השילוב וחינוך לקבלת השונה . כיתת התקשורת נותנת מענה ייחודי לצורכי תלמידים בעלי לקות תקשורת ומסייעת להם להשתלב בכיתות ה"אם" הרגילות. 

ביה"ס חי ופועל בתוך הקהילה ויחסים אלו הינם מורכבים וחשובים  מאוד.  שער ביה"ס פתוח תמיד לכולם בטקסים  ובאירועים. הקהילה מוזמנת ושותפה לפעילויות ולעיתים רבות אף יוזמת מתוכה רעיונות לפרוייקטים. 

יוזמה משותפת של ועד ההורים עם צוות ביה"ס היא "בוקר הורה מעשיר" במסגרתו הורים נותנים הרצאות בתחומי תוכן שונים, מעבירים שיעורים בתחומי המומחיות שלהם. שת"פ והשיח שביה"ס מקיים עם הקהילה הם מגוונים :

 ביה"ס מקיים מפגשים עם מועדון גיל הזהב בפעילות המהווה גשר רב-דורי. תלמידי כיתות ה-ו משתתפים בפרויקט כולננה שבבסיסו שתופי פעולה בין המגזר היהודי והערבי וכן מקיימים דיאלוג עם תלמידי ביה"ס היהודי קינג דיויד במנצ'סטר, בריטניה.

 

בצד חיזוק הקשר עם הקהילה ופתיחת שערי ביה"ס אל העולם אנו שמים דגש רב על התמקצעות וקידום הפדגוגיה. גולת הכותרת היא מעבר ללמידת חקר במודל של דיאלוג יצירתי. מודל זה פותח בביה"ס ברמות חפר ועיקרו למידת חקר בצוותים של כשלושה תלמידים אשר מתבקשים לפתח את המסקנות מהחקר לכדי תובנות רחבות יותר ובעלות משמעות לחיים. התלמידים משתפים את הקהילה בתוצרי הלמידה במסגרת "בימות שיתוף" ומקבלים עידוד והכוונה להצגת נושאי החקר בדרך יצירתית. בשנה האחרונה התנסו התלמידים בדיאלוג אחד, אנו מקווים להמשיך ולפתח את המודל בשנים הקרובות . " המטרה לעודד חשיבה, יצירתיות, בחירה, עצמאות וסקרנות טבעית בתהליכי ההוראה והלמידה.

השנה החלה לפעול בביה"ס תוכנית אמירים לעידוד מצוינות. אנו שואפים לכך שביה"ס יסייע למיצוי היכולת האישית והביטוי העצמי של התלמידים במגוון עולמות תוכן. במסגרת התוכנית הוספנו שיעורי תיגבור בתחומי ערבית, מחשבים, מתמטיקה, מדעים ופיתוח מנהיגות עבור אותם תלמידים שאותרו כמצטיינים.

"עבורי, ביה"ס קשת הוא  מפגש יפהפה ובלתי אמצעי בין גורמים שונים ומגוונים, מקום של תקווה.  בביה"ס יש 54 אנשי צוות טובים, מסורים ואחראים לילדים. חשוב לצוות להתמקצע תמידית. אנו שואפים לגדל תלמידים בעלי תחושת מסוגלות גבוהה ולצייד אותם במיומנויות הנדרשות לעצמאות בכל תחומי החיים.

אנחנו יוצאים לחופש עם הרבה תובנות על השנה החולפת ותוכניות לשנה הבאה ואני מאחלת לילדים חופשה מהנה ובעיקר בטוחה. "

 

 

יום שיא ישראלי בקשת 

 

כנס זאולוגים בקשת 

כתבה: יעל  שמיר

 

"הנתינה מעשירה את הנותן ואת המקבל"

ביום שישי  5/6/2015 נערכה  בבית הספר קשת  פעילות "יום ההורה המעשיר".  הורים התנדבו 

לערוך פעילויות והרצאות לתלמידים בנושאים שונים.

התלמידים קיבלו  מראש תקצירים של ההרצאות והפעילויות והם בחרו את הנושא המעניין אותם . כל תלמיד השתתף בשתי הרצאות .

ההרצאות היו מגוונות : מעולם הפסיכולוגיה , על אקטואליה ומודיעין, כימיה וחלקיקים .הרצאה על ארמניה , הולכת מים ומשק המים בישראל, מיתוג מוצרים,בעלי החיים , המלחמה בפשע, , פעילות גופנית ומה קורה בגוף שלנו כשאנחנו מתבגרים, תא הטיס, הדיסק און קי  ועוד .

האווירה בבית הספר הייתה נהדרת.. ההורים הכינו מראש הרצאות מרתקות  וליוו אותם במצגות וסרטונים   התלמידים גילו סקרנות ועניין ושיתפו פעולה בהנאה .

לאחר ההרצאות המורות קיבלו משובים מהתלמידים . והנה כמה מהם:

כל הילדים אמרו שהיה ממש כייף ושלמדו על נושאים שלא ידעו עליהם.

"היום הזה היה כייף שלמדנו דברים חדשים ועל הצבא שלנו "

"ולמדתי על דברים שלא היה לי מושג בהם למשל על פצעי בגרות ועל איך ניתן לטפל ולמנוע אותם"

כאשר הילדים חזרו לכיתות הם שמחו לשתף את חבריהם  בדברים החדשים שהם למדו.  

 גם המרצים חוו חוויה בלתי רגילה : כמה דוגמאות:

 קרן דרוקמן אדיב-  שינוי נקודות מבט כדרך לשינוי בחיים -  בהחלט היה יום מוצלח.
הילדים הגיעו מלאי סקרנות, שיתפו פעולה, חווה דעות ותחושות.

*נועם בירן - מיתוג - חייב להודות שמאוד נהניתי והאמת שדי הופתעתי מהערנות העניין והמעורבות שהפגינו הילדים במהלך המפגשים

מאיה רוזנבליט – ספורט - ראשית רוצה לומר תודה על הפרוייקט. היה כייף והילדים שתפו פעולה . נהנתי מאד ואף הרגשתי תורמת ונתרמת.

אלה בר – פסיכולוגיה -  יוזמה מבורכת ושמחתי לקחת בה חלק. נפלה בחלקי זכות לפגוש ילדים נבונים ומלאי סקרנות, שעקבו בדריכות אחר ההרצאה והעלו סוגיות מרתקות כגון: כיצד בא לידי ביטוי במוח כש"עובדים" על חבר, ואיך מתבטאת במוח תתרנות, ועשו קישור בין הפעילות החשמלית במוח לבין הנורה שנדלקת מעל הראש בסרטים מצויירים...

ורד סימון-  בע"ח - מצטרפת לברכות על הפרויקט המקסים. היה מעניין.

הילה לודו – שינויים בגוף האדם -  היה מקסים. הקבוצות היו מאורגנות כהלכה, המורות ובית הספר שיתפו פעולה בצורה ראויה להערכה

מור ראובני-  המלחמה בפשע - נהניתי מאד להעביר את הפעילות על המלחמה בפשע, הילדים היו מעורבים וסקרנים, שאלו שאלות ושיתפו פעולה בצורה מקסימה!

תודה רבה להורים שלקחו חלק ביום מיוחד זה:

יוחאי דנציגר, ורד סימון, שרית זהבי, הילה לודו, דורון גנון, מאיה רוזנבליט, אלה בר, יריב ארבל, ירון וייס, שרונה מאייר, תום דרורי, נועם בירן, קרן דרוקמן אדיב, מור ראובני , אורלי בן יוסף .

 

לאור ההצלחה אנחנו מקווים ש"יום הורה מעשיר " יהפוך למסורת של בית הספר קשת.

אנחנו מזמינים הורים נוספים להצטרף ליוזמה ולהרשם  למאגר המרצים .

ולהתראות  בימים הבאים .

 

עירית קרן

ועדת הורה מעשיר , הנהגת הורים "קשת"