תיכון 6 שנתי אמירים

בית הספר "אמירים" - ע"ש אמיר ברם ז"ל

אמיר ברם ז"ל הוא תלמיד בית הספר שנהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניים באימון ספורט

אוכלוסיית בית הספר מורכבת מתלמידים הבאים מכפר ורדים ומישובי הסביבה בגילאי חטיבת ביניים. רוב המורים הם תושבי הכפר אך ישנם המגיעים מנהריה, כרמיאל, מעלות והסביבה. מנהלת החטיבה: שרון בינדר.

בית הספר שלנו מגדיר את עצמו: קהילתי, מלמד, מחנך, קשוב ומשתף ומתאפיין ביחס אישי ואנושי לתלמידים, עם מגמה לרמה גבוהה בלימודים.

בי"ס חטיבת הביניים נחשב ככיתות המשך של ביה"ס היסודי "קשת".

מבנה בביה"ס תשעה חדרי לימוד, שתי כיתות הקבצה, שלוש מעבדות, יחידת "מרכז למידה" , חדרים לחיזוק ליקויי למידה במתימטיקה ובאוריינות, יועצת.

כיתת מחשבים – שבה 16 מחשבים ברשת.

גלריה המשמשת לתזמורת ילדי הכפר ומבואה המשמשת כמקום התכנסות שיכבתית, בכניסה לבניין בית הספר. מקלט ספורט ואגף מנהלה הכולל חדר מורים, חדר רכזות, חדר אחות, מנהלת ומזכירות.

חינוך חברתי גם השנה "מנצחת" על החינוך החברתי רבקה לוינגר. מפעילה את התלמידים והמורים באירועים סביב מועדי השנה ואירועים ערכיים.

בית ספר כתו"ם – בית הספר הצטרף השנה לתוכנית מחשב כתו"ם. בשיתוף עם המינהל למדע וטכנולוגיה, משרד החינוך מחוז צפון, המועצה המקומית כפר ורדים,הורי התלמידים בכיתות כתו"ם; המורים ומכון דוידסון לחינוך מדעי.

 

 כתבה: זהבה קרן

קהל גדול של הורים, מורים ותלמידים, שגדש עד אפס מקום את האולם במתנ"ס גרס שבמעלות, היה שותף לחוויה תיארטלית מטלטלת:

תלמידי יב, בוגרי מגמת תיאטרון של "אמירים", נתנו את הפרשנות הרעננה שלהם לשני מחזות מוכרים ורלוונטיים לכל מקום וזמן: "משחקים בחצר"

ו"קונצרטה לשמונה".    בשתי ההפקות הללו ניכר היה החיבור האישי של התלמידים לנושא. 


הקהל נחשף לדילמות ולקשיים של הגיבורים באמצעות שפה תיאטראלית ייחודית. חפצים יומיומיים שעוצבו בצורה ייחודית הוארו לפתע באור חדש, שהעמיק את המשמעות העולה מהם. 


מחיאות הכפיים הסוחפות, שמילאו את האולם עם סיום ההצגות, לא הותירו ספק: 
ההפקות היו מקצועיות ומקוריותוהצליחו להותיר את חותמן בליבות הצופים. 


יישר כוח לבוגרים המוכשרים: ניב פייבושביץ, עידו בר, גל פקו, קורל זנטי, חן אלחמיאס, רועי אור, עמית שוקרון, יונתן אסף ורינה דניסנקו ולמורות המסורות פאניה גרינשפון ואירית רצ'בסקי . 
בוגרים ובוגרות יקרים ויקרות, כולנו מקווים לראות אתכם על בימות התיאטרון גם בהמשך. 
תודה על החוויה!

 

הפקות יב, פרויקט הגמר של המגמה

כתב: ניב פיבושביץ, תלמיד יב, בוגר בוגר המגמה

תמה והסתיימה תקופה שבה בה התפתחנו, למדנו, התאהבנו והתנסינו באומנויות הבמה.במהלך השנה העלנו קטעים ממחזות ישראליים, שם חווינו טעימה קטנה מקסם הבמה.לאחר סיום השלב הזה  התחלנו לעלות רעיונות לבחירת מחזות להפקות הסיום. המחזות שנבחרו הם: ״קונצרטה לשמונה״ ו״משחקים בחצר האחורית״. שני המחזות האלה עוסקים בנושאים כואבים ורגישים בחברה. לאחר מכן יצאנו לדרך, להוטים ומתלהבים להשתמש בכלים שקיבלנו להפקת היצירות שבחרנו.

אין ספק שזו הייתה תקופה שבה נאלצנו להתמודד עם לחץ מסיבי של חזרות, צילומים ובמקביל -הרבה מבחנים בביה"ס. כל אחד מאיתנו ביצע את התפקיד ההפקתי שלו ותרם להצלחתה של ההפקה. במהלך הבימוי של ״קונצרטה״, חוויתי תהליך מדהים של יצירה, החל מהפרטים הגדולים אל הפרטים הקטנים, מרעיונות שהיו עדיין באוויר להתגשמותםהממשית. הקסם שעליו דיברומורות התיאטרון האהובות שלנו התחיל לעבוד ולהתממש לנגד עיניי. רגע האמת הגיע, ואנחנו חשנו גאים ונרגשים להציג את יצירתנו.

הקהל התמוגג והזדהה עם ההצגות, הוא הבין שמול עיניו הוצג דבר קצת שונה מהפעמים הקודמות, באופן מתוכנן פעלנו כדי לשתף את הקהל בסיטואציות שגם בחיים האמיתיים קורות בקב בני נוער, רצינו לתת להם להרגיש שהם לוקחים חלק בהצגה, מסוגלים להיכנס לעולם הפנימי של הדמויות וכתוצאה מכך יוכלו לקבל זווית ראיה חדשה.

אני מרגיש שהצלחנו לגעת בלב הצופים,  ואף הצלחנו ליצור יצירות איכותיות במגמת תאטרון של בית הספר "אמירים" שבכפר ורדים.

אנו רוצים להודות לפאניהגרינשפון ואירית רצ׳בסקי על תקופה מדהימה שאפשרה לנו להגיע כך אל קו הגמר. אין לי ספק שנשמור על קשר גם בהמשך דרכנו, ונקפיד כבוגרי המגמה להגיעולצפות גם בהפקות של המחזורים הבאים אחרינו.

תלמידי המגמה: חן אלחמיאס, ניב פיבושביץ, גל פקו, עידו בר, יהונתן אסף, רועי אור, עמית שוקרון, קורל זינטי, רינה גורן.

מצ"ב תמונות מהאירוע:

 


 

כתבה: עדית אוהל, רכזת אמנות בחט"ב "אמירים"

ביום ראשון 7.5.2017 ביקרו תלמידי שכבת ח' מבית ספר "אמירים" בתערוכה "מסע ישראלי", תערוכה של אמני הכפר שהוצגה במשכ"ל בכפר ורדים.

במהלך ביקור זה חוו הילדים מסע אישי ומיוחד. הם סיירו בין עבודות אמנות, עבודות שאמנם שיקפו מסע אישי ופרטי של כל אמן, אך יחד יצרו מרקם שלם של תרבותוקהילתיות.  במהלך הסיור קיבלו התלמידים דף הכוון והתבקשו להתבונן ולהתייחס  כל אחד ואחת לעבודה אחת באופן מעמיק.כל עבודת אמנות לוותה בטקסט המספר את סיפורוהאישי של האמן,התלמידים התבקשו לחבר בין הטקסט ליצירת האמנות.

המפגש עם ארבע אמניות: אסתי כץ, נחמה באר, חנה ניר ודינה שחר,ששיתפו את הילדים בסיפורם האישי,היה עוצמתי ואיפשר לילדים לחוש חיבור ליצירה האומנותית ולבחון ולהבין אותה ואת האדם העומד מאחוריה מנקודות מבט נוספות .

המפגש והשיח עם האמנים לא רקשהעצימו בפני הילדים את חשיבות התערוכה, אלא לימדו אותם אף שיעור או שניים לגבי ההיסטוריה הישראלית ואת החשיבות של העברתה לדור הבא, הם העבירו תחושה של קהילתיות ומעל הכל הבהירו לילדים, כי כל אחד מאיתנו עובר מסע אישי משלו, ולכל מסע יש מקום, אך הביחד של כל אותם המסעות הוא שיוצר את החיבור שלנו כעם וכקהילה.

תערוכה זו הינה ,ללא ספק, משאב חשוב הקיים בקהילת כפר ורדים, ושיש בוכדי להעניק לתלמידי בית הספר חוויה אישית וייחודית.

כן יירבו עוד מפגשים המשלבים אמנות, תרבות ושיח בין תושבי הכפר גדולים וקטנים גם יחד.

תודה לאוצרת דינה שחר, שאפשרה לנו לחוות קצת מהעשייה האמנותית בכפר, לצוות המורים בשכבת ח', שליווה את התלמידים  ובמיוחד לליאת משגב שהיתה שותפה לחשיבה ולביצוע.

 

 

 

 


כתבה: קרני זוהר,  כיתה יב ב"אמירים"


לכל אורך שנת הלימודים שלנו בכיתה יב, אנו, תלמידי מגמת אומנות, עבדנו על פרוייקט הגמר.

כל השנה הזו המורים האהובים שלנו (המורים שלנו: 
שרית פולס, אבירו לילו , מריאנה אמסילי ויואב אלקובי) יעצו, עזרו, לקחו, תמכו, הביאו, קנו ותמיד היו שם בשבילנו. 


כל אחד מהתלמידים עבד על הפרוייקט האישי שלו. אני עסקתי בעבודתי  בניגודים.

בסוף השבוע שעבר 27/4 ביום חמישי בערב,  נפתחה התערוכה בצורה חגיגית, ובה הוצגו כל עבודות הגמר המוכנות שלנו  מוכנות. לתערוכה בבי"ס "אמירים" הגיעו אנשים רבים: משפחה, חברים, מורים, תלמידים, אנשי המנהל וחובבי אמנות מן האזור כולו. כל אחד מאיתנו עמד ליד עבודתו והסביר על העבודה ועל התהליך עד להפקת התוצר הסופי. 

גם אני עמדתי נרגשת והסברתי את הדרך שלי עד העבודה הסופית. חווית ההסבר הייתה ייחודית ומעניינת. פתאום אחרי שנה שלמה של עבודה לראות את הפרוייקט גמור ולהסביר מדוע בחרתי בכל דבר ודבר היה מבחינתי מיוחד מאוד. הופתעתי מאוד מההתלהבות שהביעו האנשים, אבל הכי מהנה היה לראות, שאנשים באמת התחברו לעבודה ולקחו כל אחד מהחלקים בעבודה למקום שלהם, בדיוק כמו שרציתי שיקרה. 


ערב התערוכה, המצגת שהכנו לסיכום שלוש שנות לימודי האמנות בביה"ס ודברי התודה שנשאנו בפני האורחים, כל זה הרגיש לי מעט עצוב. שלוש שנים אנחנו עובדים ביחד, ופתאום זה נגמר. יחד עם זאת, אם כבר נגמר והגיעה עת פרידה, לא יכולתי לחשוב על סוף יותר משמח ואוהב מזה.

 

 

 

 

 

 

תלמידי שכבת ז' יצאו לפני חופשת פסח ב26/3 לטיול בן שלושה ימים ברמת הגולן. המסלולים היו מגוונים ומאתגרים (נחל אל-על, הג'ילבון, הבניאס ועוד), הפריחה בעונה זו של השנה מדהימה ביופייה, והנופים מרהיבים ומרחיבים את הלב.

במהלך המסלולים קיבלנו הדרכות והסברים על המקומות, התעמקנו בסיפורו של אלי כהן, ושמענו על המתרחש בימים אלו בסוריה. מהר בנטל אף צפינו על הגבול עם סוריה לפני שנכנסנו לסיור בתוך הבונקרים.

סיימנו את הטיול באנדרטת "אסון המסוקים",  שם הכירו התלמידים מקרוב את הטרגדיה האנושית השזורה באירוע. כל תלמיד התבקש לקרוא על חייל אחד מתוך שבעים ושלושה הנספים, כדי להמחיש ולהפנים את גודל האסון.

חזרנו מאושרים, עייפים, בעלי ידע נרחב על רמת הגולן ועם טעם של עוד

 

כתבה: ליאת לביא רכזת שכבת ז

 

 

 

 

במסגרת שיעורי הספרות לכל אורך הדרך, אנו פוגשים שירים רבים ומנסים למצוא בהם הדהוד לדברים המתחוללים בנו ובמציאות הסובבת אותנו.

לכן שמחנו להזמין לבית הספר את המשורר גיורא פישר, משורר מרגש ש"כותב פשוט אך לא פשטני" (ציטוט של גיורא עצמו). המפגש נערך לאחר הכנה יסודית, שבה נחשפו התלמידים לשירים, והתעוררה בהם סקרנות לפגוש את האדם שמאחורי המילים. את המועד תכננו מראש לקראת ימי הזיכרון.

גיורא הוא אב שכול, שאיבד את בנו מירום, לוחם גולני, שנפל במבצע "חומת מגן" ב5 באפריל 2002. נכון שהשכול אינו הנושא היחיד המופיע בשירתו, אבל הוא בוודאי נושא משמעותי ובולט.

בשיחה עם תלמידי החטי"ע עלו נושאים מרתקים מ"בית המלאכה" של המשורר. שמענו על נסיבות הכתיבה של מספר שירים, ואף זכינו לשמוע כמה שירים שהולחנו.

אנו מלאי תקווה שפתחנו לתלמידים דלת לעולם השירה – הן כקוראים והן ככותבים.

 

כתבה: זהבה קרן, רכזת ספרות ב"אמירים"

 

 

 

 

 

ביום ד, 8/3/17, שבו ציינו ברחבי העולם את יום האישה הבינלאומי , קיימנו בשכבת ט' יום מיוחד שהוקדש כולו לשוויון מגדרי.

היום החל בסדנאות שנערכו בנפרד לבנים ולבנות ועסקו בסטריאוטיפים בנושא מגדר.  אח"כ שמעו התלמידים הרצאה מפי דידי יהלום, מרצה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה,  בנושא תהליך החיברות המגדרי של בנים ושל בנות ועל סטריאוטיפים והבניות תרבותיות הנגזרים ממנו.

לסיום היום התקיים פאנל בנושא בחירות בקריירה בהקשר המגדרי . בפאנל השתתפו ד"ר רלי עובדיה-רופאת עיניים, משה שוורץ - סייע בביה"ס שבחר לעסוק בטיפול הוליסטי לאחר יציאתו לגמלאות מצה"ל, אסנת אור- לוירר, רס"ן במיל'-  מדריכה ומרצה במסעות לפולין  ודידי יהלום . התלמידים שאלו שאלות שהוכנו מראש על ידם בעזרת הצוות החינוכי. את היום המוצלח סיכמנו בתובנות שהתלמידים והתלמידות לקחו מן היום זה.

מקבץ קטן מן התובנות היפות של  הנערים והנערות בסיומו של יום זה -

  • יש יותר מידי אנשים שחווים אי שוויון.
  • למדתי על ההבדל בין מין ומגדר.
  • למדתי מהו סטריאוטיפ.
  • ישנה אפליה,  אך לא כמו שחשבתי  ואפשר לשנות את הדברים , גם אם זה נראה בלתי  

       אפשרי.

  • גם גברים סובלים מאי שוויון בחברה.
  • שוויון זכויות זה משהו שצריך להילחם עליו.
  • בעזרת מאבק משותף ניתן להגיע לשוויון בין המינים.
  • לנשים יש הרבה כוח ועוצמה.

לסיכום - זה היה יום מוצלח ומעשיר וכאן המקום להודות לגלית פוקס - לוי , רכזת מגמת מדעי החברה , שהייתה שותפה מלאה לחשיבה ולהקמה של היום זה . ברצוני להודות גם למחנכי  התיכון יואב אלקובי ושמוליק בצלאל שהנחו את סדנאות הבנים , ליפעת פורמן – יועצת השכבה  ולכל צוות המחנכות: שירי סלע , רבקה לוינגר רויטל סוזין ואירית סגל על השותפות שלהן בתהליך החשוב הזה.

 

כתבה: רכזת שכבת ט', פוריה דביר


 

בפעם השנייה בבי"ס "אמירים" התקיימה בחינת הבגרות במחול לאחר עבודה אינטנסיבית,  ממושכת וקשה של חמש הבנות במגמה- שלוש מכיתה יב - אופיר, לירון ומיה, ושתיים מכיתה יא - טמיר ואביגיל. 

שלוש המורות המלוות את הבנות באופן מעשי בתהליך הן אלקי כסיף,  מורה לקומפוזיציה,  לימור בלהנס - עוז,  מורה למחול מודרני ואירנה צאבל-אשל,  המורה למחול קלאסי ומרכזת המגמה.

יחד עם הבנות הן יצרו את  העבודות לבגרות בערב מושקע ומרגש בנוכחות הורים ואורחים,  שהוכיח לנו שוב,  שמדובר במגמה אינטימית ואיכותית ביותר. 

יישר כוח לבנות ולצוות על ההשקעה ועל התוצאה הנהדרת!

 

תמונות מהאירוע מצ"ב:

 

 

כתבה: זהבה קרן

 

את סדר ט״ו בשבט השנה בחרנו לקיים בצורה קצת אחרת, זאת לאחר חשיבה מעמיקה של חברי מועצת התלמידים ב"אמירים".במהלך הדיונים בנושא חשבנו כיצד ניתןלהפוך את היום למשמעותי. היה לנו חשוב לצאת מאזור הנוחות שלנוולפעול מתוך קבלת השונה וכיבוד האחר. לכן החלטנו שאנו רוצים לקיים את סדר ט"ו בשבט עם אנשים בעלי מוגבלויות שונות. יזמנו פגישה עם הנהלת המארג שבאה לקראתנו בשמחה רבה ובאהבה, דבר שעודד אותנו להמשיך בעשייה החברתית ולפעול במרץ לקראת הגשמת הפעילות.

יום הפעילות הגיע ואנחנו קידמנו אותו בהתרגשות בה – הנה יוצא לדרך הפרויקט החברתי הראשון שלנו!

כשנכנסנו לארגן ולסדר את מגשי הפירות היבשים המסמלים את ערכיו היפים של חג לאילנות, נכנסו אורחנו לאולם המאר"ג כשהם נלהבים ונרגשים לקראת הפעילות. ניצוץ בעיניהם, צורך עז בהשתייכות,שיתוף ברגשות חמים של אהבה אין סופית,רצון לחבק, לנשק, לאהוב, לרגש עד דמעות, כל אלו הם רק קצת מהתכונות המאפיינות את המלאכים שופעיהאור ושמחת החיים שפגשנו במקום. בני כל הגילאים מצעירים ועד למבוגרים, מכל קשת העדות שיש בארץ: דרוזים, נוצרים, מוסלמים, יהודים .. כולם רוצים לחגוג את חג האילנות של המדינה האהובה עליהם, לשיר ביחד שירי ארץ ישראל ולרקוד לצלילי ה"מקרנה"האהובה.

בסוף הפעילות נודע לנו, כי לילדה מקסימה בשם ריהאם יש יום הולדת, היא מרותקת לכיסא גלגלים מיוחד המותאם לה באופן מיוחד. כיבינו את האורות ושרנו לה שירי יום הולדת מרגשים. השירים הללו והעוגה מלאת הזיקוקים, שהדלקנו עבורה, האירו את עיניה בניצוצות של שמחה ואושר. כולם עמדו על רגליהם ושרו לה באהבה.  הרגשנו שהרבינו אהבת חינם. למדנו שאפשר לחיות ביחד. לחגוג את חגי ישראל עם אנשים שהם טיפה שונים מאיתנו, אנשים מדהימים , שאפשר רק ללמוד מהם דברים חדשים, שלא תמיד אנו מייחסים להם חשיבות בשגרה הלחוצה היומיומית של חיינו. אנחנו רוצים להגיד תודה, תודה לכם אנשים מדהימים ומיוחדים על שנתתם  לנו הזדמנות להכיר אתכם מקרוב, ללא מסכות וללא תנאים, ובעקבות זאת,זכינו לאהבה שריגשה אותנו עד דמעות.

 

 כתב: ניב פיבושביץ, כיתה יב