תיכון 6 שנתי אמירים

בית הספר "אמירים" - ע"ש אמיר ברם ז"ל

אמיר ברם ז"ל הוא תלמיד בית הספר שנהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניים באימון ספורט

אוכלוסיית בית הספר מורכבת מתלמידים הבאים מכפר ורדים ומישובי הסביבה בגילאי חטיבת ביניים. רוב המורים הם תושבי הכפר אך ישנם המגיעים מנהריה, כרמיאל, מעלות והסביבה. מנהלת החטיבה: שרון בינדר.

בית הספר שלנו מגדיר את עצמו: קהילתי, מלמד, מחנך, קשוב ומשתף ומתאפיין ביחס אישי ואנושי לתלמידים, עם מגמה לרמה גבוהה בלימודים.

בי"ס חטיבת הביניים נחשב ככיתות המשך של ביה"ס היסודי "קשת".

מבנה בביה"ס תשעה חדרי לימוד, שתי כיתות הקבצה, שלוש מעבדות, יחידת "מרכז למידה" , חדרים לחיזוק ליקויי למידה במתימטיקה ובאוריינות, יועצת.

כיתת מחשבים – שבה 16 מחשבים ברשת.

גלריה המשמשת לתזמורת ילדי הכפר ומבואה המשמשת כמקום התכנסות שיכבתית, בכניסה לבניין בית הספר. מקלט ספורט ואגף מנהלה הכולל חדר מורים, חדר רכזות, חדר אחות, מנהלת ומזכירות.

חינוך חברתי גם השנה "מנצחת" על החינוך החברתי רבקה לוינגר. מפעילה את התלמידים והמורים באירועים סביב מועדי השנה ואירועים ערכיים.

בית ספר כתו"ם – בית הספר הצטרף השנה לתוכנית מחשב כתו"ם. בשיתוף עם המינהל למדע וטכנולוגיה, משרד החינוך מחוז צפון, המועצה המקומית כפר ורדים,הורי התלמידים בכיתות כתו"ם; המורים ומכון דוידסון לחינוך מדעי.

 

כתבה: ענת אהרונוביץ, רכזת מתמטיקה ב"אמירים"

 

בית ספרנו נבחר להשתתף בתוכנית דגל חדשה של משרד החינוך  Google ו World ORT  קדימה מדע.
מטרת התוכנית היא הגברת המודעות והמוטיבציה ללימודי המתמטיקה באמצעות חניכה של תלמידי כיתות י' – יא' את תלמידי כיתות ח' –ט' בחטיבת הביניים , זאת במסגרת שעות "מעורבות חברתית". התוכנית עוסקת בחניכה של תלמידים במתמטיקה.  ניר עובדיה הוא המורה המרכז של התוכנית, ותומר אליצור ליווה אותו כמורה שאחראי על המעורבות החברתית.

השבוע התקיימה פעילות סיכום של הפרוייקט , החונכים הכינו פעילות בתבנית המשחק  "המירוץ למיליון", שאותה העבירו לשכבת ח' כולה. הילדים נהנו מכל רגע ואף זכו בפרסים.

מהפעילות הופק קליפ למפגש הסיכום הארצי, בעקבות  ההצלחה היתרה שבה התנהלה התכנית בבי"ס "אמירים".

כל מי שמעוניין יוכל לצפות בקליפ שיוצג באתר בית הספר (חפשו בגוגל: "אמירים כפר ורדים).

 

מצ"ב כמה תמונות מהמשחק המסכם של הפרוייקט:

 

 

 

 

 

 

 

ערב שורשים תשע"ז ב"אמירים" כפר ורדים

כתבה: ליאת לביא, רכזת שכבת ז'

 

ביום ראשון בערב, ה-28/5/2017, נפגשו ההורים והתלמידים של שכבת ז' לערב חגיגי, ערב "שורשים". בערב זה סיכמנו את המסע המופלא שעברנו במהלך השנה. מסע בו שאלנו שאלות, וחיפשנו תשובות הקשורות לזהותנו: אנחנו, משפחתנו הגרעינית והמורחבת, חברינו, קהילתנו וארצנו. המבואה בכניסת בית הספר לבשה חג, ובה הוצגה התערוכה בשם: "הסוד שבתיבה". בתערוכה הוצגו תיבות של התלמידים, אותם הכינו בעקבות תובנה שלהם בקשר לחפץ המשפחתי או למסורת משפחתית. התערוכה הוכנה על ידי התלמידים בניצוחן של צוות האמנות ומחנכות השכבה.

לאחר הסיור בתערוכה נערך טקס חגיגי, שבמהלכו שמענו את נגני השכבה, צפינו בריקוד יפה של בנות השכבה

ושמענו קטעים נבחרים מתוך מצגות השורשים. כל חלק התווסף לפאזל הגדול של עם ישראל:

ארז פורן סיפר לנו את הסיפור מאחורי מתן שמו הפרטי. הוא קרוי על שם מפקד צבא נערץ שנהרג במלחמה,

ליבי ריצ'ארד שיתפה אותנו בסיפור בר המצווה של סבה שהתבטל בעקבות "ליל הבדולח" ושיתפה את כולם בתובנה שעלתה

לה בעקבות החקר, שלא צריך לקחת שום דבר כמובן מאליו, ושיש להעריך את מה שיש, אופיר כ"ץ כתבה מכתב שבו סיפרה

על העלייה של סבתא רבא שלה לארץ וההתאקלמות שלה בה, אדם טריף, נינו של השיח' אמין טריף, סיפר לנו את הסיפור

המרגש מאחורי התמונה המשפחתית שבחר ועל התובנה שלו בעקבות החקר, שלא חשוב כמה המשפחה גדולה היא תמיד

תהיה מאוחדת, וטל גראציאני הסבירה לנו על הפאזל שאותו הרכיבה מתוך תקווה כדי שמדינתנו תהיה מאוחדת.

לאחר הטקס המשכנו לחגיגה בכיתות האם, שם נערכו תחרויות היתוליות בין ההורים לילדים ושם טעמנו ונהנינו מן

המאכלים המשפחתיים האהובים.

היה טעים, מלמד, מאחד ומרגש ביותר!

מצ"ב כמה תמונות מהערב:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 כתבה: זהבה קרן

קהל גדול של הורים, מורים ותלמידים, שגדש עד אפס מקום את האולם במתנ"ס גרס שבמעלות, היה שותף לחוויה תיארטלית מטלטלת:

תלמידי יב, בוגרי מגמת תיאטרון של "אמירים", נתנו את הפרשנות הרעננה שלהם לשני מחזות מוכרים ורלוונטיים לכל מקום וזמן: "משחקים בחצר"

ו"קונצרטה לשמונה".    בשתי ההפקות הללו ניכר היה החיבור האישי של התלמידים לנושא. 


הקהל נחשף לדילמות ולקשיים של הגיבורים באמצעות שפה תיאטראלית ייחודית. חפצים יומיומיים שעוצבו בצורה ייחודית הוארו לפתע באור חדש, שהעמיק את המשמעות העולה מהם. 


מחיאות הכפיים הסוחפות, שמילאו את האולם עם סיום ההצגות, לא הותירו ספק: 
ההפקות היו מקצועיות ומקוריותוהצליחו להותיר את חותמן בליבות הצופים. 


יישר כוח לבוגרים המוכשרים: ניב פייבושביץ, עידו בר, גל פקו, קורל זנטי, חן אלחמיאס, רועי אור, עמית שוקרון, יונתן אסף ורינה דניסנקו ולמורות המסורות פאניה גרינשפון ואירית רצ'בסקי . 
בוגרים ובוגרות יקרים ויקרות, כולנו מקווים לראות אתכם על בימות התיאטרון גם בהמשך. 
תודה על החוויה!

 

הפקות יב, פרויקט הגמר של המגמה

כתב: ניב פיבושביץ, תלמיד יב, בוגר בוגר המגמה

תמה והסתיימה תקופה שבה בה התפתחנו, למדנו, התאהבנו והתנסינו באומנויות הבמה.במהלך השנה העלנו קטעים ממחזות ישראליים, שם חווינו טעימה קטנה מקסם הבמה.לאחר סיום השלב הזה  התחלנו לעלות רעיונות לבחירת מחזות להפקות הסיום. המחזות שנבחרו הם: ״קונצרטה לשמונה״ ו״משחקים בחצר האחורית״. שני המחזות האלה עוסקים בנושאים כואבים ורגישים בחברה. לאחר מכן יצאנו לדרך, להוטים ומתלהבים להשתמש בכלים שקיבלנו להפקת היצירות שבחרנו.

אין ספק שזו הייתה תקופה שבה נאלצנו להתמודד עם לחץ מסיבי של חזרות, צילומים ובמקביל -הרבה מבחנים בביה"ס. כל אחד מאיתנו ביצע את התפקיד ההפקתי שלו ותרם להצלחתה של ההפקה. במהלך הבימוי של ״קונצרטה״, חוויתי תהליך מדהים של יצירה, החל מהפרטים הגדולים אל הפרטים הקטנים, מרעיונות שהיו עדיין באוויר להתגשמותםהממשית. הקסם שעליו דיברומורות התיאטרון האהובות שלנו התחיל לעבוד ולהתממש לנגד עיניי. רגע האמת הגיע, ואנחנו חשנו גאים ונרגשים להציג את יצירתנו.

הקהל התמוגג והזדהה עם ההצגות, הוא הבין שמול עיניו הוצג דבר קצת שונה מהפעמים הקודמות, באופן מתוכנן פעלנו כדי לשתף את הקהל בסיטואציות שגם בחיים האמיתיים קורות בקב בני נוער, רצינו לתת להם להרגיש שהם לוקחים חלק בהצגה, מסוגלים להיכנס לעולם הפנימי של הדמויות וכתוצאה מכך יוכלו לקבל זווית ראיה חדשה.

אני מרגיש שהצלחנו לגעת בלב הצופים,  ואף הצלחנו ליצור יצירות איכותיות במגמת תאטרון של בית הספר "אמירים" שבכפר ורדים.

אנו רוצים להודות לפאניהגרינשפון ואירית רצ׳בסקי על תקופה מדהימה שאפשרה לנו להגיע כך אל קו הגמר. אין לי ספק שנשמור על קשר גם בהמשך דרכנו, ונקפיד כבוגרי המגמה להגיעולצפות גם בהפקות של המחזורים הבאים אחרינו.

תלמידי המגמה: חן אלחמיאס, ניב פיבושביץ, גל פקו, עידו בר, יהונתן אסף, רועי אור, עמית שוקרון, קורל זינטי, רינה גורן.

מצ"ב תמונות מהאירוע:

 


 

כתבה: עדית אוהל, רכזת אמנות בחט"ב "אמירים"

ביום ראשון 7.5.2017 ביקרו תלמידי שכבת ח' מבית ספר "אמירים" בתערוכה "מסע ישראלי", תערוכה של אמני הכפר שהוצגה במשכ"ל בכפר ורדים.

במהלך ביקור זה חוו הילדים מסע אישי ומיוחד. הם סיירו בין עבודות אמנות, עבודות שאמנם שיקפו מסע אישי ופרטי של כל אמן, אך יחד יצרו מרקם שלם של תרבותוקהילתיות.  במהלך הסיור קיבלו התלמידים דף הכוון והתבקשו להתבונן ולהתייחס  כל אחד ואחת לעבודה אחת באופן מעמיק.כל עבודת אמנות לוותה בטקסט המספר את סיפורוהאישי של האמן,התלמידים התבקשו לחבר בין הטקסט ליצירת האמנות.

המפגש עם ארבע אמניות: אסתי כץ, נחמה באר, חנה ניר ודינה שחר,ששיתפו את הילדים בסיפורם האישי,היה עוצמתי ואיפשר לילדים לחוש חיבור ליצירה האומנותית ולבחון ולהבין אותה ואת האדם העומד מאחוריה מנקודות מבט נוספות .

המפגש והשיח עם האמנים לא רקשהעצימו בפני הילדים את חשיבות התערוכה, אלא לימדו אותם אף שיעור או שניים לגבי ההיסטוריה הישראלית ואת החשיבות של העברתה לדור הבא, הם העבירו תחושה של קהילתיות ומעל הכל הבהירו לילדים, כי כל אחד מאיתנו עובר מסע אישי משלו, ולכל מסע יש מקום, אך הביחד של כל אותם המסעות הוא שיוצר את החיבור שלנו כעם וכקהילה.

תערוכה זו הינה ,ללא ספק, משאב חשוב הקיים בקהילת כפר ורדים, ושיש בוכדי להעניק לתלמידי בית הספר חוויה אישית וייחודית.

כן יירבו עוד מפגשים המשלבים אמנות, תרבות ושיח בין תושבי הכפר גדולים וקטנים גם יחד.

תודה לאוצרת דינה שחר, שאפשרה לנו לחוות קצת מהעשייה האמנותית בכפר, לצוות המורים בשכבת ח', שליווה את התלמידים  ובמיוחד לליאת משגב שהיתה שותפה לחשיבה ולביצוע.

 

 

 

 


כתבה: קרני זוהר,  כיתה יב ב"אמירים"


לכל אורך שנת הלימודים שלנו בכיתה יב, אנו, תלמידי מגמת אומנות, עבדנו על פרוייקט הגמר.

כל השנה הזו המורים האהובים שלנו (המורים שלנו: 
שרית פולס, אבירו לילו , מריאנה אמסילי ויואב אלקובי) יעצו, עזרו, לקחו, תמכו, הביאו, קנו ותמיד היו שם בשבילנו. 


כל אחד מהתלמידים עבד על הפרוייקט האישי שלו. אני עסקתי בעבודתי  בניגודים.

בסוף השבוע שעבר 27/4 ביום חמישי בערב,  נפתחה התערוכה בצורה חגיגית, ובה הוצגו כל עבודות הגמר המוכנות שלנו  מוכנות. לתערוכה בבי"ס "אמירים" הגיעו אנשים רבים: משפחה, חברים, מורים, תלמידים, אנשי המנהל וחובבי אמנות מן האזור כולו. כל אחד מאיתנו עמד ליד עבודתו והסביר על העבודה ועל התהליך עד להפקת התוצר הסופי. 

גם אני עמדתי נרגשת והסברתי את הדרך שלי עד העבודה הסופית. חווית ההסבר הייתה ייחודית ומעניינת. פתאום אחרי שנה שלמה של עבודה לראות את הפרוייקט גמור ולהסביר מדוע בחרתי בכל דבר ודבר היה מבחינתי מיוחד מאוד. הופתעתי מאוד מההתלהבות שהביעו האנשים, אבל הכי מהנה היה לראות, שאנשים באמת התחברו לעבודה ולקחו כל אחד מהחלקים בעבודה למקום שלהם, בדיוק כמו שרציתי שיקרה. 


ערב התערוכה, המצגת שהכנו לסיכום שלוש שנות לימודי האמנות בביה"ס ודברי התודה שנשאנו בפני האורחים, כל זה הרגיש לי מעט עצוב. שלוש שנים אנחנו עובדים ביחד, ופתאום זה נגמר. יחד עם זאת, אם כבר נגמר והגיעה עת פרידה, לא יכולתי לחשוב על סוף יותר משמח ואוהב מזה.

 

 

 

 

 

 

תלמידי שכבת ז' יצאו לפני חופשת פסח ב26/3 לטיול בן שלושה ימים ברמת הגולן. המסלולים היו מגוונים ומאתגרים (נחל אל-על, הג'ילבון, הבניאס ועוד), הפריחה בעונה זו של השנה מדהימה ביופייה, והנופים מרהיבים ומרחיבים את הלב.

במהלך המסלולים קיבלנו הדרכות והסברים על המקומות, התעמקנו בסיפורו של אלי כהן, ושמענו על המתרחש בימים אלו בסוריה. מהר בנטל אף צפינו על הגבול עם סוריה לפני שנכנסנו לסיור בתוך הבונקרים.

סיימנו את הטיול באנדרטת "אסון המסוקים",  שם הכירו התלמידים מקרוב את הטרגדיה האנושית השזורה באירוע. כל תלמיד התבקש לקרוא על חייל אחד מתוך שבעים ושלושה הנספים, כדי להמחיש ולהפנים את גודל האסון.

חזרנו מאושרים, עייפים, בעלי ידע נרחב על רמת הגולן ועם טעם של עוד

 

כתבה: ליאת לביא רכזת שכבת ז

 

 

 

 

במסגרת שיעורי הספרות לכל אורך הדרך, אנו פוגשים שירים רבים ומנסים למצוא בהם הדהוד לדברים המתחוללים בנו ובמציאות הסובבת אותנו.

לכן שמחנו להזמין לבית הספר את המשורר גיורא פישר, משורר מרגש ש"כותב פשוט אך לא פשטני" (ציטוט של גיורא עצמו). המפגש נערך לאחר הכנה יסודית, שבה נחשפו התלמידים לשירים, והתעוררה בהם סקרנות לפגוש את האדם שמאחורי המילים. את המועד תכננו מראש לקראת ימי הזיכרון.

גיורא הוא אב שכול, שאיבד את בנו מירום, לוחם גולני, שנפל במבצע "חומת מגן" ב5 באפריל 2002. נכון שהשכול אינו הנושא היחיד המופיע בשירתו, אבל הוא בוודאי נושא משמעותי ובולט.

בשיחה עם תלמידי החטי"ע עלו נושאים מרתקים מ"בית המלאכה" של המשורר. שמענו על נסיבות הכתיבה של מספר שירים, ואף זכינו לשמוע כמה שירים שהולחנו.

אנו מלאי תקווה שפתחנו לתלמידים דלת לעולם השירה – הן כקוראים והן ככותבים.

 

כתבה: זהבה קרן, רכזת ספרות ב"אמירים"

 

 

 

 

 

ביום ד, 8/3/17, שבו ציינו ברחבי העולם את יום האישה הבינלאומי , קיימנו בשכבת ט' יום מיוחד שהוקדש כולו לשוויון מגדרי.

היום החל בסדנאות שנערכו בנפרד לבנים ולבנות ועסקו בסטריאוטיפים בנושא מגדר.  אח"כ שמעו התלמידים הרצאה מפי דידי יהלום, מרצה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה,  בנושא תהליך החיברות המגדרי של בנים ושל בנות ועל סטריאוטיפים והבניות תרבותיות הנגזרים ממנו.

לסיום היום התקיים פאנל בנושא בחירות בקריירה בהקשר המגדרי . בפאנל השתתפו ד"ר רלי עובדיה-רופאת עיניים, משה שוורץ - סייע בביה"ס שבחר לעסוק בטיפול הוליסטי לאחר יציאתו לגמלאות מצה"ל, אסנת אור- לוירר, רס"ן במיל'-  מדריכה ומרצה במסעות לפולין  ודידי יהלום . התלמידים שאלו שאלות שהוכנו מראש על ידם בעזרת הצוות החינוכי. את היום המוצלח סיכמנו בתובנות שהתלמידים והתלמידות לקחו מן היום זה.

מקבץ קטן מן התובנות היפות של  הנערים והנערות בסיומו של יום זה -

  • יש יותר מידי אנשים שחווים אי שוויון.
  • למדתי על ההבדל בין מין ומגדר.
  • למדתי מהו סטריאוטיפ.
  • ישנה אפליה,  אך לא כמו שחשבתי  ואפשר לשנות את הדברים , גם אם זה נראה בלתי  

       אפשרי.

  • גם גברים סובלים מאי שוויון בחברה.
  • שוויון זכויות זה משהו שצריך להילחם עליו.
  • בעזרת מאבק משותף ניתן להגיע לשוויון בין המינים.
  • לנשים יש הרבה כוח ועוצמה.

לסיכום - זה היה יום מוצלח ומעשיר וכאן המקום להודות לגלית פוקס - לוי , רכזת מגמת מדעי החברה , שהייתה שותפה מלאה לחשיבה ולהקמה של היום זה . ברצוני להודות גם למחנכי  התיכון יואב אלקובי ושמוליק בצלאל שהנחו את סדנאות הבנים , ליפעת פורמן – יועצת השכבה  ולכל צוות המחנכות: שירי סלע , רבקה לוינגר רויטל סוזין ואירית סגל על השותפות שלהן בתהליך החשוב הזה.

 

כתבה: רכזת שכבת ט', פוריה דביר