תיכון 6 שנתי אמירים

בית הספר "אמירים" - ע"ש אמיר ברם ז"ל

אמיר ברם ז"ל הוא תלמיד בית הספר שנהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניים באימון ספורט

אוכלוסיית בית הספר מורכבת מתלמידים הבאים מכפר ורדים ומישובי הסביבה בגילאי חטיבת ביניים. רוב המורים הם תושבי הכפר אך ישנם המגיעים מנהריה, כרמיאל, מעלות והסביבה. מנהלת החטיבה: שרון בינדר.

בית הספר שלנו מגדיר את עצמו: קהילתי, מלמד, מחנך, קשוב ומשתף ומתאפיין ביחס אישי ואנושי לתלמידים, עם מגמה לרמה גבוהה בלימודים.

בי"ס חטיבת הביניים נחשב ככיתות המשך של ביה"ס היסודי "קשת".

מבנה בביה"ס תשעה חדרי לימוד, שתי כיתות הקבצה, שלוש מעבדות, יחידת "מרכז למידה" , חדרים לחיזוק ליקויי למידה במתימטיקה ובאוריינות, יועצת.

כיתת מחשבים – שבה 16 מחשבים ברשת.

גלריה המשמשת לתזמורת ילדי הכפר ומבואה המשמשת כמקום התכנסות שיכבתית, בכניסה לבניין בית הספר. מקלט ספורט ואגף מנהלה הכולל חדר מורים, חדר רכזות, חדר אחות, מנהלת ומזכירות.

חינוך חברתי גם השנה "מנצחת" על החינוך החברתי רבקה לוינגר. מפעילה את התלמידים והמורים באירועים סביב מועדי השנה ואירועים ערכיים.

בית ספר כתו"ם – בית הספר הצטרף השנה לתוכנית מחשב כתו"ם. בשיתוף עם המינהל למדע וטכנולוגיה, משרד החינוך מחוז צפון, המועצה המקומית כפר ורדים,הורי התלמידים בכיתות כתו"ם; המורים ומכון דוידסון לחינוך מדעי.

 

 

 

תלמידי שכבת ז' יצאו לפני חופשת פסח ב26/3 לטיול בן שלושה ימים ברמת הגולן. המסלולים היו מגוונים ומאתגרים (נחל אל-על, הג'ילבון, הבניאס ועוד), הפריחה בעונה זו של השנה מדהימה ביופייה, והנופים מרהיבים ומרחיבים את הלב.

במהלך המסלולים קיבלנו הדרכות והסברים על המקומות, התעמקנו בסיפורו של אלי כהן, ושמענו על המתרחש בימים אלו בסוריה. מהר בנטל אף צפינו על הגבול עם סוריה לפני שנכנסנו לסיור בתוך הבונקרים.

סיימנו את הטיול באנדרטת "אסון המסוקים",  שם הכירו התלמידים מקרוב את הטרגדיה האנושית השזורה באירוע. כל תלמיד התבקש לקרוא על חייל אחד מתוך שבעים ושלושה הנספים, כדי להמחיש ולהפנים את גודל האסון.

חזרנו מאושרים, עייפים, בעלי ידע נרחב על רמת הגולן ועם טעם של עוד

 

כתבה: ליאת לביא רכזת שכבת ז

 

 

 

 

במסגרת שיעורי הספרות לכל אורך הדרך, אנו פוגשים שירים רבים ומנסים למצוא בהם הדהוד לדברים המתחוללים בנו ובמציאות הסובבת אותנו.

לכן שמחנו להזמין לבית הספר את המשורר גיורא פישר, משורר מרגש ש"כותב פשוט אך לא פשטני" (ציטוט של גיורא עצמו). המפגש נערך לאחר הכנה יסודית, שבה נחשפו התלמידים לשירים, והתעוררה בהם סקרנות לפגוש את האדם שמאחורי המילים. את המועד תכננו מראש לקראת ימי הזיכרון.

גיורא הוא אב שכול, שאיבד את בנו מירום, לוחם גולני, שנפל במבצע "חומת מגן" ב5 באפריל 2002. נכון שהשכול אינו הנושא היחיד המופיע בשירתו, אבל הוא בוודאי נושא משמעותי ובולט.

בשיחה עם תלמידי החטי"ע עלו נושאים מרתקים מ"בית המלאכה" של המשורר. שמענו על נסיבות הכתיבה של מספר שירים, ואף זכינו לשמוע כמה שירים שהולחנו.

אנו מלאי תקווה שפתחנו לתלמידים דלת לעולם השירה – הן כקוראים והן ככותבים.

 

כתבה: זהבה קרן, רכזת ספרות ב"אמירים"

 

 

 

 

 

ביום ד, 8/3/17, שבו ציינו ברחבי העולם את יום האישה הבינלאומי , קיימנו בשכבת ט' יום מיוחד שהוקדש כולו לשוויון מגדרי.

היום החל בסדנאות שנערכו בנפרד לבנים ולבנות ועסקו בסטריאוטיפים בנושא מגדר.  אח"כ שמעו התלמידים הרצאה מפי דידי יהלום, מרצה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה,  בנושא תהליך החיברות המגדרי של בנים ושל בנות ועל סטריאוטיפים והבניות תרבותיות הנגזרים ממנו.

לסיום היום התקיים פאנל בנושא בחירות בקריירה בהקשר המגדרי . בפאנל השתתפו ד"ר רלי עובדיה-רופאת עיניים, משה שוורץ - סייע בביה"ס שבחר לעסוק בטיפול הוליסטי לאחר יציאתו לגמלאות מצה"ל, אסנת אור- לוירר, רס"ן במיל'-  מדריכה ומרצה במסעות לפולין  ודידי יהלום . התלמידים שאלו שאלות שהוכנו מראש על ידם בעזרת הצוות החינוכי. את היום המוצלח סיכמנו בתובנות שהתלמידים והתלמידות לקחו מן היום זה.

מקבץ קטן מן התובנות היפות של  הנערים והנערות בסיומו של יום זה -

  • יש יותר מידי אנשים שחווים אי שוויון.
  • למדתי על ההבדל בין מין ומגדר.
  • למדתי מהו סטריאוטיפ.
  • ישנה אפליה,  אך לא כמו שחשבתי  ואפשר לשנות את הדברים , גם אם זה נראה בלתי  

       אפשרי.

  • גם גברים סובלים מאי שוויון בחברה.
  • שוויון זכויות זה משהו שצריך להילחם עליו.
  • בעזרת מאבק משותף ניתן להגיע לשוויון בין המינים.
  • לנשים יש הרבה כוח ועוצמה.

לסיכום - זה היה יום מוצלח ומעשיר וכאן המקום להודות לגלית פוקס - לוי , רכזת מגמת מדעי החברה , שהייתה שותפה מלאה לחשיבה ולהקמה של היום זה . ברצוני להודות גם למחנכי  התיכון יואב אלקובי ושמוליק בצלאל שהנחו את סדנאות הבנים , ליפעת פורמן – יועצת השכבה  ולכל צוות המחנכות: שירי סלע , רבקה לוינגר רויטל סוזין ואירית סגל על השותפות שלהן בתהליך החשוב הזה.

 

כתבה: רכזת שכבת ט', פוריה דביר


 

בפעם השנייה בבי"ס "אמירים" התקיימה בחינת הבגרות במחול לאחר עבודה אינטנסיבית,  ממושכת וקשה של חמש הבנות במגמה- שלוש מכיתה יב - אופיר, לירון ומיה, ושתיים מכיתה יא - טמיר ואביגיל. 

שלוש המורות המלוות את הבנות באופן מעשי בתהליך הן אלקי כסיף,  מורה לקומפוזיציה,  לימור בלהנס - עוז,  מורה למחול מודרני ואירנה צאבל-אשל,  המורה למחול קלאסי ומרכזת המגמה.

יחד עם הבנות הן יצרו את  העבודות לבגרות בערב מושקע ומרגש בנוכחות הורים ואורחים,  שהוכיח לנו שוב,  שמדובר במגמה אינטימית ואיכותית ביותר. 

יישר כוח לבנות ולצוות על ההשקעה ועל התוצאה הנהדרת!

 

תמונות מהאירוע מצ"ב:

 

 

כתבה: זהבה קרן

 

את סדר ט״ו בשבט השנה בחרנו לקיים בצורה קצת אחרת, זאת לאחר חשיבה מעמיקה של חברי מועצת התלמידים ב"אמירים".במהלך הדיונים בנושא חשבנו כיצד ניתןלהפוך את היום למשמעותי. היה לנו חשוב לצאת מאזור הנוחות שלנוולפעול מתוך קבלת השונה וכיבוד האחר. לכן החלטנו שאנו רוצים לקיים את סדר ט"ו בשבט עם אנשים בעלי מוגבלויות שונות. יזמנו פגישה עם הנהלת המארג שבאה לקראתנו בשמחה רבה ובאהבה, דבר שעודד אותנו להמשיך בעשייה החברתית ולפעול במרץ לקראת הגשמת הפעילות.

יום הפעילות הגיע ואנחנו קידמנו אותו בהתרגשות בה – הנה יוצא לדרך הפרויקט החברתי הראשון שלנו!

כשנכנסנו לארגן ולסדר את מגשי הפירות היבשים המסמלים את ערכיו היפים של חג לאילנות, נכנסו אורחנו לאולם המאר"ג כשהם נלהבים ונרגשים לקראת הפעילות. ניצוץ בעיניהם, צורך עז בהשתייכות,שיתוף ברגשות חמים של אהבה אין סופית,רצון לחבק, לנשק, לאהוב, לרגש עד דמעות, כל אלו הם רק קצת מהתכונות המאפיינות את המלאכים שופעיהאור ושמחת החיים שפגשנו במקום. בני כל הגילאים מצעירים ועד למבוגרים, מכל קשת העדות שיש בארץ: דרוזים, נוצרים, מוסלמים, יהודים .. כולם רוצים לחגוג את חג האילנות של המדינה האהובה עליהם, לשיר ביחד שירי ארץ ישראל ולרקוד לצלילי ה"מקרנה"האהובה.

בסוף הפעילות נודע לנו, כי לילדה מקסימה בשם ריהאם יש יום הולדת, היא מרותקת לכיסא גלגלים מיוחד המותאם לה באופן מיוחד. כיבינו את האורות ושרנו לה שירי יום הולדת מרגשים. השירים הללו והעוגה מלאת הזיקוקים, שהדלקנו עבורה, האירו את עיניה בניצוצות של שמחה ואושר. כולם עמדו על רגליהם ושרו לה באהבה.  הרגשנו שהרבינו אהבת חינם. למדנו שאפשר לחיות ביחד. לחגוג את חגי ישראל עם אנשים שהם טיפה שונים מאיתנו, אנשים מדהימים , שאפשר רק ללמוד מהם דברים חדשים, שלא תמיד אנו מייחסים להם חשיבות בשגרה הלחוצה היומיומית של חיינו. אנחנו רוצים להגיד תודה, תודה לכם אנשים מדהימים ומיוחדים על שנתתם  לנו הזדמנות להכיר אתכם מקרוב, ללא מסכות וללא תנאים, ובעקבות זאת,זכינו לאהבה שריגשה אותנו עד דמעות.

 

 כתב: ניב פיבושביץ, כיתה יב

 

 

יום ספורט בחטי"ע ב"אמירים"

כתבו: שירן ונטורה וגלעד כהן, צוות חנ"ג

המחצית הראשונה של שנת הלימודים תשע"ז תמה ונשלמה לקראת סוף ינואר 2017,

ואנחנו ציינו אותה בין השאר גם בפעילות ספורטיבית של התלמידים והתלמידות, במסגרת יום ספורט בחטי"ע של "אמירים".  

צוות החינוך הגופני של ביה"ס, גלעד כהן  (שאנו מברכים אותו מכאן על הולדת התינוקת החדשה) ושירן ונטורה בשילוב עם רכזי

השכבות, צוות מחנכי הכיתות והמורים מקצועיים – כולם נתנו יד להצלחת הפעילות.   

 הפעילויות התקיימו במקביל במרחבים פתוחים (מגרשי הכדורגל והכדורעף) וגם בפינות מסויימות בתוך בית הספר.

התלמידים של כל אחת מהכיתות  הגיעו לבושים בחולצות בצבע שבחרו מראש והביאו עימם שלטים לאירוע.

הפעילויות כללו טורנירים במקצועות שונים כגון: משחקי כדור קבוצתיים גדולים- כדורגל וכדורעף לבנים, כדורשת לבנות. בנוסף,

נציגים מכל שכבה/כיתה השתתפו במשחקי פינג פונג, הורדות ידיים, ריצת זריזות וקפיצה למרחק מהמקום.    בתום פעילות ספורטיבית נעימה ועשירה, 

חולקו גביעים, מדליות ותעודות הערכה לזוכים במקומות הראשונים בתחרויות.        

יום הספורט מאחד ומגבש את  תלמידי הכיתה/השכבה ומשפר את הקשר בין המורים לתלמידים.

בנוסף לכך הוא מקדם  קיום פעילות ספורטיבית ותחרותית הוגנת המהווה אתנחתא והנאה לכלל התלמידים והמורים המעורבים בה.            

   אנחנו כבר מחכים לפעילות הבאה!

 

 

 

במסגרת פרויקט "שורשים" יצאנו, כלל תלמידי שכבת ז' והמחנכות , ביום א',  29.1.17,לסיור חוויתי בגשר.ערכנו "מסע בזמן", נחשפנו למורשתם של אנשים בעלי

עוז רוח, הכרנו את סוד חזונם של חלוצי קיבוץ גשר ו"האיש והאגדה" פנחס רוטנברג,

שצלחו באומץ אתגרים מורכבים וקרבות קשים, כנגד כל הסיכויים, בחתירה להגשמת חלומם.

במהלך הסיור צפינו במייצג "חווית נהריים" – מייצג אורקולי ענק, מדהים ומרגש על האיש והחזון- פנחס רוטנברג ומפעל החשמל ההידרו-אלקטרי שהקים.

כמו כן צפינו גם בסרטון מולטימדיה, שדרכו הכרנו את סיפור הקרב ב"גשר הישנה" במלחמת העצמאות, ותצפתנו על הגבול בין ישראל לירדן.

הסיור כלל גם סדנת ODT מהנה, ובה התלמידים למדו בדרך חווייתית את החשיבות הרבה של שיתוף פעולה בביצוע אתגרים העומדים בדרכם.

למזלנו השמש האירה לנו פנים, והראות הייתה מעולה, כך שזכינו לראות גם את פסגת הר החרמון המושלג.

חשוב לציין, שהתרשמנו ממה שחווינו ואף הרשמנו את אנשי הצוות במקום, שהיו מוקסמים מהתלמידים המנומסים  והסקרניים שלנו.

אנו מקווות שהסיור יהווה מקור של השראה בהמשך דרכם של תלמידנו הצעירים!

 

כתבה: ליאת לביא רכזת שכבת ז

 

 

 

 

כתבה: סיגל לנגה, רכזת ערבית

 כמיטב המסורת נפגשנו ביום שישי קריר אחד במסעדת "אל אמיר" לארוחה שהתנהלה כולה על טהרת הערבית -

החל מהזמנת המנה, בקשות מיוחדות, ועד להזמנת החשבון והתשלום....

היה טעים ומהנה, ומאוד מלמד....!

השתתפו תלמידי יב', נורמה וסיגל.

מצ"ב כמה תמונות מהאירוע: