שרות וטרינרי

שלום לכולם,

מוקדם בבוקר יום שני השבוע, נשמעו נביחות ויללות רמות בחצרה של
תושבת מושב חוסן. בבדיקה שלהם נמצא גור כלבים בגיל פחות משנה
השייך לתושבת אחרת במושב חוסן, הולך בחוסר שיווי משקל, רועד וסימני נשיכות ברגלו כתוצאה ממריבות
הכלב נלקח לטיפול רפואי למרפאה וטרינרית הנמצאת בכפר גלים במתחם
מועצה אזורית חוף הכרמל. על פי התנהגות הכלב ותוקפנותו, חשד הווטרינר
במחלת הכלבת, הרדימו, וגופתו נשלחה לבדיקה במכון הווטרינרי בבית דגן .

אתמול בערב התקבלה תשובה חיובית.
זה המקרה התשיעי (!) של אירוע כלבת ב-14 החודשים האחרונים
באזורנו ולדעתי גם החמור ביותר. הכלב הוחזק בבית מיום היוולדו,
לא חוסן נגד מחלת הכלבת והסתובב חופשי ברשות הרבים. חקירה
אפידמיולוגית על ידי משרד החקלאות, הבריאות וגורמים נוספים,
נערכת בשעות אלה. מן הסתם הרבה אנשים יקבלו סדרת חיסונים נגד
כלבת לאור העובדה שבא במגע עם אנשים ובע"ח נוספים. יש חשש שכלב
שבעליו תושב חוץ, התארח במושב בשבת וחזר לביתו בחולון, בא במגע עם הכלב הנגוע,
וכעת מתבצעת חקירה גם באזור המרכז.
אין לי הגדרה אחרת למצב זה פרט לפשע. אדם מגדל כלב באזור שהוכרז
נגוע בכלבת כאמור, לאור האירועים הרבים, לא מחסנו נגד מחלה
קטלנית זו כחוק, מניח לו לשוטט חופשי ברשות הרבים - חולה, גורם להפצת
מחלה קטלנית זו וכתוצאה מכך לסכנה בריאותית חמורה לכל הסביבה.
בברכה,
ד"ר אבנר ברזילי

14.4.2016

 

 

 

הגליל המערבי, אשר בו צפיפות השועלים והתנים ונגיעותם במחלת הכלבת היא מהגבוהות בארץ, כפי שנוכחנו באירועי הכלבת הרבים בחודשים האחרונים, מהווים כיום את המאגר העיקרי לנגיף הכלבת. טורפי בר אלה יתחסנו, על ידי אכילת פיתיונות, המכילים תרכיב נגד מחלת הכלבת וכן חומר סימון.

 

הפיתיונות מפוזרים סביב שטח השיפוט של כפר ורדים, באמצעות רכב המועצה, מחוץ לשטח הבנוי. גודלם וצורתם כקופסאות גפרורים וצבעם אפור- חום. למרות שאין סכנה כל שהיא לאדם או לחיות המחמד, לא לגעת בהן ויש להשאירם במקומם.

 

בעקבות פיזור הפיתיונות בעבר, בוצע מעקב על ידי לקיחת דגימות משועלים ותנים ואכן נמצא כי חלק לא מבוטל מהם נמצא מסומן (וממילא מחוסן) על ידי אותו חומר סימון שהוצמד לתרכיב הכלבת שבפיתיון.

 

החיסון הפומי (אוראלי) אמור להקטין משמעותית את שיעור נגיעות השועלים והתנים בכלבת ואת סכנת ההדבקה לחיות בית ולאדם. אין חיסון זה פוטר מהצורך להמשיך בפעולות בקרה לצמצום צפיפות חיות הבר באזור וכמובן, ביצוע החיסון השנתי לכלבים נגד מחלה קטלנית זו.

 

 

ד"ר אבנר ברזילי – וטרינר

 

12/10/2015

 

לפני מספר ימים יצאה בערב תושבת שתולה לתלות כביסה בחצר ביתה. לפתע  הרגישה שיניים ננעצות בירך רגלה. היא ניסתה להרחיק את החיה הנושכת שנתפסה ברגלה, ללא הצלחה. לשמע צעקותיה, יצא בעלה לקראתו ואז ברח התן. בהיוודע לי המקרה, צלצלתי מיד לסייר המועצה, הודעתי לו על האירוע וביקשתי ממנו להיות קשוב לתושבים באזור כי להערכתי, התן הזה ינסה לתקוף אנשים נוספים. ואכן ערב למחרת הבחין תושב אחר בשתולה, שיצא לטייל עם כלבו, בתן מתקרב אליו ללא הפגנת רגשי פחד. מאחר ושמע על האירוע מאתמול, עלה אצלו החשד שמדובר בתן נגוע (לא בטוח אם מדובר באותו תן). למרות ניסיונות ההרחקה, התקרב אליו התן עד למרחק שהוא נאלץ לבעוט בבטנו. במקביל הוזעק קצין הביטחון שנטרל סופית את התן.

התן נשלח לבדיקת כלבת ואכן נמצא נגוע במחלה. למרות כאמור, שאין ביטחון מוחלט שאכן זה אותו התן שנשך יום לפני כן את התושבת, מהות הטיפול בנשוכה על ידי לשכת הבריאות, לוקח בחשבון שהתן הנושך היה נגוע במחלת הכלבת. לפיכך, כל האנשים שהיו במגע עקיף עם התן כמו בעלה של הנשוכה הראשונה, התושב ה"בועט" וקצין הביטחון מקבלים טיפול מונע נגד המחלה. הוטל הסגר על האזור ומתבצע תחקיר, האם נוצר מגע, גם עם חיות המשק.

זהו המקרה השלישי בארבעת החודשים האחרונים באזור הצפוני של המועצה, בזיהוי בעלי חיים שונים (פרה בשומרה, כלב באבירים ותן בשתולה) כנגועים במחלת הכלבת – מחלה קטלנית לבני אדם.

לאור זאת אני חוזר ומדגיש את החשיבות הרבה באי שוטטות כלביכם חופשי ברשות הרבים וכן, חובת חיסון נגד מחלת הכלבת אחת לשנה, החל מגיל 3 חודשים.

 

בברכה,

ד"ר אבנר ברזילי - וטרינר

כפר ורדים

לפני מספר ימים נקראו מספר אנשי מקצוע, לעדר בקר לבשר במושב שומרה בתלונה על התנהגות מוזרה של פרה. בביקור, נמצאה פרה צעירה מריירת ריר צמיגי מהפה, מאד תוקפנית לפרות אחרות ואף תקפה בצורה מסוכנת את בעלי העדר. בנוסף, רצה ללא מטרה מגיעה לשוקת המים, נעצרת ולא שותה ("פחד ממים"), גועה ברמה לא סבירה וללא סיבה.

בהמשך, נשלחה רקמת מוח למעבדה ואכן אושר החשד למחלת הכלבת. להזכיר, כי בחודש שעבר נמצא במצפה אבירים גור כלבים חולה בכלבת, מלבד האירועים הידועים בפארק אדמית ובמירון.

הפעולות הננקטות הן: הטלת הסגר על האזור על ידי השירותים הווטרינרים וחיסוני דחף נגד מחלת הכלבת ופעולות נוספות.

מאחר ומדובר בבעל(י) חיים נגוע הרץ ללא מטרה ונושך כל מה שזז, הנכם מתבקשים שוב, לא לשחרר כלבים חופשי ברשות הרבים, ולדאוג לחיסונם אחת לשנה נגד מחלה קטלנית זו.

 

ד"ר אבנר ברזילי - וטרינר

 

 

 

מצ"ב מכתבו של ד"ר אבנר ברזילי בנושא כלבים נגועים במחלת הכלבת.

אנחנו מבקשים להודיע כי המועצה תגביר מאוד בתקופה הקרובה את לכידת הכלבים המשוטטים בישוב.

על בעלי הכלבים לוודא כי אינם מסתובבים חופשים ברשות הרבים. אנחנו מבקשים להקפיד, ולחסוך את הסבל הכרוך בלכידה ולהימנע מאי הנעימות הכרוכה בתשלום קנסות.

בברכה,

סיון יחיאלי

ראש המעוצה המקומית כפר ורדים

 ===========================================================================================

בשבועיים האחרונים נאספו כלבים עזובים לבתים פרטיים מפארק אדמית וממירון אשר בדיעבד נמצאו נגועים במחלת הכלבת, ויש חשש שמספר אנשים רב היה במגע עם הכלבים החולים.

במקרה הראשון – מדובר בגורת כלבים כבת שלושה חודשים לא משובבת ולא מחוסנת נגד מחלת כלבת, אשר נאספה בפארק אדמית, שהתה בנהריה ובקרית ביאליק ולבסוף נמסרה הגורה לאומנה בחיפה. בחיפה הראתה הגורה שינויי התנהגות ותופעות עצביות, הוסגרה לתחנה בחיפה ושם הוחלט להרדימה. בבדיקה נמצאה נגועה בכלבת.

במקרה השני – מדובר בכלבה מעורבת בת כשנה וחצי לא משובבת ולא מחוסנת, נאספה במערת "אידרא רבה" הסמוכה לישוב מירון, ערב קיום ההילולה במקום, אומצה על ידי אחד החברים שהביאה לביתו בעיר חולון. לאחר שהכלבה "נראתה חולה" ואף נשכה את בעליה, נמסרה לידי מתנדב מעמותת הרצליה ומשם הועברה לבית אומנה ברמת גן. הכלבה חשה ברע, נלקחה למרפאה בתל אביב ולאחר שעתיים מתה. בבדיקה נמצאה חולה בכלבת.

לגבי המקרה השני, הוציא דובר לשכת הבריאות קריאה דחופה לכל אדם שהיה במגע עם הכלבים החולים, או עם בעל חיים משוטט מהתאריך 5-17 לחודש זה, לפנות ללשכת הבריאות הקרובה על מנת לשקול טיפול מונע נגד מחלת הכלבת. כמו כן מתבקשים הורים לילדים לברר עם ילדיהם אם היו במגע עם בעלי חיים חשודים ולפנות גם הם ללשכת הבריאות.

מחלת הכלבת הינה מחלה קטלנית לבני אדם ולחולה בה טרם נמצאה תרופה. אימוץ כלבים משוטטים ללא ידיעה מה מצבם הבריאותי ועם מי באו במגע בעבר, עלול להוות סכנה בריאותית חמורה לכל הבאים במגע איתם כפי שארע בשני מקרים אלה. כלבים יש לאמץ אך ורק בכלביות מוסדרות של רשויות מקומיות ועמותות, בהן ניתן לפקח אחרי מצב הכלבים ובריאותם. כמו כן על בעלי הכלבים להקפיד מאד על חיסון כלביהם נגד מחלת הכלבת אחת לשנה כמתחייב בחוק, ולהימנע משחרורם חופשי ברשות הרבים.

להזכירכם, מי שננשך או נשרט על ידי בעל חיים, לשטוף באופן מיידי את אזור הפגיעה במים זורמים וסבון, לחטא בחומר חיטוי ולגשת ללשכת הבריאות.

 

ד"ר אבנר ברזילי - וטרינר

לפני מספר ימים חלתה להקה גדולה של תרנגולי הודו לבשר בשפעת העופות. הלול נמצא במושב בצת. מדיניות הטיפול של השירותים הווטרינרים הינה השמדה של כל הלול, וכן את כל העופות הנמצאים בלולים ובחצרות הבתים ברדיוס של 3 ק"מ. מדובר בכמה עשרות אלפים. נכון להיום, ישנם שלושה מוקדי נגיעות כאשר שניים מהם במחוז דרום.

שפעת העופות הינה מחלה העוברת לבני אדם ועלולה להיות אף קטלנית לחולה בה. הנגיף מועבר על ידי מגע עם עופות נגועים או  בהפרשותיהם.

על מנת לעצור את התפשטות המחלה, על הציבור לנקוט באמצעים הבאים:

  • תמותה של עופות כתוצאה מנגיעות בשפעת העופות, תתבטא בדרך כלל בתמותה של יותר מציפור אחת ובמגוון עופות. ציפור אחת מתה, ניתן לקברה ללא בדיקה.
  • עופות חצר: יש להחזיקם כשהם סגורים בכלובים מקורים ומרושתים, למנוע שוטטותם בשטח פתוח, וכן לא להוציא ולהכניס עופות חדשים על מנת להקטין את סכנת ההידבקות.
  •  להודיע לי אם קיימת תמותה גבוהה של עופות חצר.

 

בברכה,

ד"ר אבנר ברזילי – וטרינר

 

מועצה מקומית כפר-ורדים 

 

19.11.2013

 

 

הגליל המערבי, אשר בו צפיפות השועלים והתנים ונגיעותם במחלת הכלבת היא מהגבוהות בארץ, מהווים כיום את המאגר העיקרי לנגיף הכלבת. טורפי בר אלה יתחסנו, על ידי אכילת פיתיונות, המכילים תרכיב נגד מחלת הכלבת וכן חומר סימון.

הפיתיונות פוזרו היום, סביב שטח השיפוט של כפר ורדים, באמצעות רכב המועצה, מחוץ לשטח הבנוי. גודלם וצורתם כקופסאות גפרורים וצבעם אפור- חום. למרות שאין סכנה כל שהיא לאדם או לחיות המחמד, אין לגעת בהן ויש להשאירם במקומם.

בעקבות פיזור הפיתיונות בעבר, בוצע מעקב על ידי לקיחת דגימות משועלים ותנים ואכן נמצא כי חלק לא מבוטל מהם נמצא מסומן (וממילא מחוסן) על ידי אותו חומר סימון שהוצמד לתרכיב הכלבת שבפיתיון.

החיסון הפומי (אוראלי) אמור להקטין משמעותית את שיעור נגיעות השועלים והתנים בכלבת ואת סכנת ההדבקה לחיות בית ולאדם. אין חיסון זה פוטר מהצורך להמשיך בפעולות בקרה לצמצום צפיפות חיות הבר באזור וכמובן, ביצוע החיסון השנתי לכלבים נגד מחלה קטלנית זו.

 

ד"ר אבנר ברזילי – וטרינר

 

 

 

 

דצמבר 2012

 

 

הודעה לבעלי הכלבים בכפר ורדים

מראשון לינואר 2013 נכנס לתוקף תיקון לחוק, לפיו יחויב כלב שאינו מעוקר או מסורס באגרת רישוי מוגדלת, למעט כלבים שיקבלו פטורים בעקבות עמידה בתנאים הרשומים מטה. התעריפים החדשים כדלקמן:

 

  1. רישיון וחיסון לכלב מסורס/מעוקר – 52.5 ₪.
  2. רישיון וחיסון לכלב לא מסורס/לא מעוקר שקיבל פטור – 67 ₪.
  3. רישיון וחיסון לכלב לא מסורס/לא מעוקר – 367 ₪.
  4. סימון בשבב אלקטרוני – 73 ₪.

 

נוהל למתן פטור מתשלום אגרת רישיון מוגדלת, לכלב לא מסורס/לא מעוקר, שיהא זכאי לתעריף הרשום בסעיף 2 לעיל, יהא כדלקמן:

 

א.     פטור עקב גיל הכלב: קטן מ – 6 חודשים, או שקיבל לפחות 8 חיסוני כלבת ויש על כך תיעוד במאגר הארצי לרישום כלבים או במחלקה הווטרינרית.