אירוע כלבת בתן במושב שתולה

 

12/10/2015

 

לפני מספר ימים יצאה בערב תושבת שתולה לתלות כביסה בחצר ביתה. לפתע  הרגישה שיניים ננעצות בירך רגלה. היא ניסתה להרחיק את החיה הנושכת שנתפסה ברגלה, ללא הצלחה. לשמע צעקותיה, יצא בעלה לקראתו ואז ברח התן. בהיוודע לי המקרה, צלצלתי מיד לסייר המועצה, הודעתי לו על האירוע וביקשתי ממנו להיות קשוב לתושבים באזור כי להערכתי, התן הזה ינסה לתקוף אנשים נוספים. ואכן ערב למחרת הבחין תושב אחר בשתולה, שיצא לטייל עם כלבו, בתן מתקרב אליו ללא הפגנת רגשי פחד. מאחר ושמע על האירוע מאתמול, עלה אצלו החשד שמדובר בתן נגוע (לא בטוח אם מדובר באותו תן). למרות ניסיונות ההרחקה, התקרב אליו התן עד למרחק שהוא נאלץ לבעוט בבטנו. במקביל הוזעק קצין הביטחון שנטרל סופית את התן.

התן נשלח לבדיקת כלבת ואכן נמצא נגוע במחלה. למרות כאמור, שאין ביטחון מוחלט שאכן זה אותו התן שנשך יום לפני כן את התושבת, מהות הטיפול בנשוכה על ידי לשכת הבריאות, לוקח בחשבון שהתן הנושך היה נגוע במחלת הכלבת. לפיכך, כל האנשים שהיו במגע עקיף עם התן כמו בעלה של הנשוכה הראשונה, התושב ה"בועט" וקצין הביטחון מקבלים טיפול מונע נגד המחלה. הוטל הסגר על האזור ומתבצע תחקיר, האם נוצר מגע, גם עם חיות המשק.

זהו המקרה השלישי בארבעת החודשים האחרונים באזור הצפוני של המועצה, בזיהוי בעלי חיים שונים (פרה בשומרה, כלב באבירים ותן בשתולה) כנגועים במחלת הכלבת – מחלה קטלנית לבני אדם.

לאור זאת אני חוזר ומדגיש את החשיבות הרבה באי שוטטות כלביכם חופשי ברשות הרבים וכן, חובת חיסון נגד מחלת הכלבת אחת לשנה, החל מגיל 3 חודשים.

 

בברכה,

ד"ר אבנר ברזילי - וטרינר