פתיחת תערוכת אמני כפר ורדים – מסע ישראלי

 

תערוכות אמני כפר ורדים – מסע ישראלי נפתחה בשבת 22/4/17 במתחם המשכ"ל בנוכחות קהל רב ובטקס מרשים. התערוכה הותוותה לפני כחצי שנה.

המטרה הייתה לשלב בין סיפור המעשה ליצירה. לכל אמן יש סיפור חיים משלו או משל משפחתו. וסיפורים אלה הובעו בכתב וביצירה.

"מסע ישראלי" הוא מסע בזמן. הוא סיפורם של אנשים – יהודים, שעשו דרכם מן הגולה לארץ, שידעו סבל וייסורים וקבעו מושבם במושבים, בקיבוצים ובערים.

"מסע ישראלי" הוא סיפורו של הפרט, החלוץ, שהגיע לארץ לא נושבת, ללא משפחה והצטרף לקבוצה של אנשים לוחמים, כובשי אדמה  וקשר עמם את גורלו. רבים מן הבאים הבינו שבא הקץ על מושבם, בארץ לא להם, והיו חדורים באמונה שרק ארץ ישראל תהא התשובה לעם ישראל.

יש שהגיעו מגלויות בהם היהודים ידעו מוות בייסורים  קשים, אחרים ידעו רעב ומחלות ובשארית כוחותיהם שרדו את ימי האימה, וכשהגיעו לארץ השלטונות התנקלו להם והם הועברו למחנות מעצר, או הוחזרו לגלות.  יש שנתנו נפשם למען הקמת המדינה, והשאירו מאחוריהם אישה וילדים ללא כל הגנה ואמצעי מחייה.

הדור של הורינו היה דור של מאבק והתיישבות. דור שהסתגל לתנאים הקשים וקיבל הכל באהבה . אנו נולדנו למדינה קיימת. מדינה שסועה ומפוצלת שבה אנשים הגיעו מגלויות שונות ורב היה השונה על המשותף. אנו דור הבנים , ממשיכים להקריב קורבנות למען כינונה של הארץ הזאת.

נקווה שיום יבוא וילדינו יזכו לשקט הנכסף ויהיו פנויים לפיתוחה של הארץ ולקירוב הלבבות בין תושביה.

דינה שחר: "התערוכה "מסע ישראלי" היא תערוכה הקשורה לכל אחד מיתנו. היא שלנו – כפרטים וככלל.

ניגשנו להפקת התערוכה בחשש רב. הנושא נראה ברור, אך הביצוע נראה קשה. היה צורך למצוא את הסיפור המשפחתי שיתאים לביצוע. נפגשנו כשלוש פעמים וקיימנו סיעור מוחין של האמנים שביקשו להשתתף. על פגישה חיזקה את צרכיו של האמן להביע את סיפור עברו.

למיקום היתה משמעות ואמנם המועצה והעומד בראשה נרתמו למשימה.

בהזדמנות זו תודה מקרב לב לציבור האמנים, לראש המועצה ולעובדיה המסורים. תודה לצוות יד שניה ולכל ציבור האנשים הנפלא של כפר ורדים."

סיון יחיאלי ראש המועצה במקומית כפר ורדים: "עבורי התערוכה היא כמו נקודת תצפית יפה בעיצומו של המסע המשותף שלנו.

אפשר להתבונן לאחור ולראות כמה התקדמנו, כמה גבוה הגענו. אפשר להתבונן לפנים ולראות את הדרך שעלינו להמשיך ולעשות.

תודה רבה לכל עשרות האנשים שתרמו לתערוכה. לוועד אמני כפר ורדים ולאמנים שנרתמו להציג את יצירותיהם, לחנות סיפורי בדים,

.לעובדי המועצה שנרתמו בשמחה, לשותפים לטקס הפתיחה ובמיוחד למרים שטרן האוצרת ולדינה שחר אשר יזמה ופעלה ללא הרף להצלחת התערוכה"

 

התערוכה תהא פתוחה כל יום בין השעות  11:00-16:00. להוציא ערבי חג ושבת.  ביום שבת ה-29 באפריל בשעה 11.30 יתקיים שיח גלריה.

 - תאטרון פלייבק  - אמנים מספרים על יצירותיהם.