ראשון, 26 אוגוסט 2018 12:50

בשמחה ובששון נפתחת שנת הלימודים תשע"ט בגנים

"כל שנה מתחילה, בסימן שאלה

כתינוק המודד צעדיו.

כמו זריחה מתגלה, על כנרת כחולה

ופניה לשמי מערב.

כמו גבעול ירקרק שצומח בלאט

ופניו לפסגות הגבוהות.

זה נפלא ששנה מתחילה לה

בשיר וברוח טובה,

כמו ליטוף רוח ים, שעולה מאי שם

ניגונה עוד נשמע מרחוק. " (מילים : ניסן פרידמן)

 

בשמחה ובששון נפתחת שנת הלימודים תשע"ט בגנים.                

כבכל שנה שנת תשע"ט מציבה בפנינו התייחסות ייחודית לילדים הצעירים הנמצאים במערכת אשכול הגנים. יעד זה יוביל אותנו להתבוננות מחודשת בעבודתנו, לחיפוש דרכים לקידום הילדים שלנו לדרישות החיים במאה ה-21 שיושתתו על היכולת לעבוד בסביבה משתנה, על יצירתיות, על אינטליגנציה רגשית ועל עבודת צוות, מערכת החינוך רואה ביעד של למידה משמעותית לאורך הרצף החינוכי יעד מתמשך ומרכזי שמטרתו לפתח את כושר החשיבה של ילדים ואת היצירה והלימוד העצמי ולכוון את הלומדים לצמיחה אישית ולמעורבות חברתית.

השנה באשכול הגנים 162 ילדים,כאשר הרכבי הגנים מגוונים: גן של גילאי 3, גן של 3-4, שני גנים גילאי 4-5 וגן גיל 5 ועל כולם "ינצח" צוות מסור המונה 27 אנשים.

גם השנה רפורמת ”הסייעת השנייה” נמשכת בגנים הצעירים ואנו בחרנו להרחיב אותה גם לגנים הבוגרים כמדיניות יישובית וכהשלמה לתקציב שמועבר ע"י משרד החינוך. "הסייעת השנייה" מוסיפה ממד חדש לתהליך החינוכי בגן הילדים: היא מאפשרת לצוותים החינוכיים להרחיב ולהעמיק קשר אישי עם כל אחד מן הילדים, לחזק אצל הילדים דימוי עצמי חיובי ותחושת מסוגלות.

מבנה אשכול הגנים, מאפשר לצוותים החינוכיים שיתוף פעולה ולמידה הדדית המפרה את צוותי החינוך ובעקבות זאת מקדמת את הילדים בגנים. השנה משרד החינוך שם דגש על חשיבות השותפות של הילדים בבחירת תכנים, פעילויות והתנסויותיהם בסביבה, הודגש המרחב הפיזי והסביבה המגוונת באביזרים ובתכנים המאפשרים להם לשאול שאלות, לעבד את המידע שהם רוכשים ולהתפתח בכל התחומים: החברתי-רגשי, התקשורתי-שפתי, התחושתי-תנועתי והקוגניטיבי. כל תחומי ההתפתחות משפיעים זה על זה ומושפעים זה מזה והלמידה המתרחשת בגן באופן פרטני וקבוצתי מבטיחה יצירה והנאה.

 אשכול הגנים שם דגש על כישורי חיים, חינוך גופני, תשתית לקראת קריאה וכתיבה, מדע וטכנולוגיה, מתמטיקה, אמנויות, מקרא, תרבות מורשת ומסורת. במטרה לפתח את הכישורים האישיים, הרגשיים והחברתיים שיפתח כל ילד, את קידום תהליכי החשיבה והתקשורת שלו, את הרגלי העבודה ואת חדוות הלמידה באמצעות משחק יצירה ועבודה .

תוכנית הלימודים "גן ביער" שממשיכה זו השנה השלישית, נחלה הצלחה וקצרה שבחים בקרב ההורים, צוותי החינוך והילדים במערכת, יציאה לשטח הפתוח, אל הטבע אפשרה לילדים והן לאנשי החינוך ללמוד וללמד בדרך של חקר וסקרנות על עולם הצומח והחרקים, מזג אוויר, עונות השנה, חגים, להתנסות בטיפוס על עצים, לפתח קשרים עם הקהילה (אנשי הגינה הקהילתית) כל אלה ועוד, ללמוד מתוך התנסות פעילה חוויתית ומהנה.

גן "חלונות אל הגליל" ממשיך לפעול במרץ להטמעת ערכי קיימות, למידה של תהליכים עבודה ארוכי טווח, פיתוח חשיבה טכנולוגית, כלאלה ועוד באמצעות כלים וחפצים עתיקים בהם מתנסים הילדים במשך יום בשבוע  ולומדים על ההיסטוריה ש עם ישראל, מאז ועד היום.

עוד במסגרת שעורי העשרה ישתתפו הילדים בשעורי מוזיקה, ריקודי עם ואומנות. החינוך גופני יהווה חלק מתוכנית הלימודים במסגרת אורח חיים בריא.

גם השנה, הגננות בחרו נושא לימודי ייחודי לכל גן, תוכן שילווה את הילדים במהלך השנה, במקביל נתחבר לתוכנית היישובית ששמה דגש על עיסוק בערכים.

אנו מאמינות כי קידום אקלים גן מיטבי מהווה בסיס להובלת התהליכים החינוכיים של הגן, והוא שזור כחוט השני בסדר היום של הגן ובעשייה החינוכית. סביבת הגן מקדמת יחסים בין אישיים המושתתים על סובלנות כערך מרכזי.

באשכול בגנים צוות חינוכי העושה את מלאכתו נאמנה וזוכה לשיתוף פעולה מצד ההורים והרשות המקומית.

בשם צוות אשכול הגנים, אנו מברכות את הילדים וההורים הנכנסים למערכת. שתהה שנה זו מהנה, מלאה בחוויות מלמדות ומעשירות, שנה טובה ומתוקה.

 

איריס לביא

מנהלת אשכול גנים