פרוטוקול ועידת חינוך יישובית 20.11.2017

מועצה מקומית כפר-ורדים/ מחלקת חינוך

  

מהי מוגנות וכיצד נשמר אותה במסגרות החינוכיות בכפר ?

 

נוכחים: סיון יחיאלי – יו"ר המועצה, ורד אמר – מנהלת מחלקת החינוך, גלי רז – מנהלת החטיבה היסודית ב"תפן", לימור שם טוב – מנהלת אדמנסטרטיבית "תפן", יגאל פייגנבאום – מנהל בי"ס "תפן", עמית ביטאו – נציגת ועד ההורים, איריס לביא – מנהלת אשכול הגנים, מירב לבקוביץ – מנהלת חט"ב "אמירים", שירי סלע – קב"סית, ענת שוורץ – מנהלת בי"ס "קשת", יונית גבע – יועצת בי"ס "קשת", סתיו רוט, גלעד שינפלד, נועם אדלר ויולי ריבק – נציגי הנוער, אורלי ירוסלבסקי - מפקחת מנהל וחברה ונוער, ליאת בלכר- מנהלת מרכז קהילתי, צור בשירי- יושב ראש שבט עפר, יובל מרגוליס – רכז שבט עופר בצופים, עופר ריבק – נציג צוות מרכז בתנועת "נועם", לורן כהן – מזכירת מחלקת חינוך

 

סיון פתח את הישיבה ובירך את הנוכחים על השתתפותם ודיבר על חשיבות העיסוק בנושא במטרה לייצר סביבה מוגנת לילדים, לשם כך נדרש שיתוף פעולה של כלל הגורמים הנוגעים לחינוך הילד במסגרות הפורמאליות, הבלתי פורמאליות ובבית.

 

ורד הודתה למשתתפים וגם למועדון הנוער שאירח את הועידה.

בחודשי הקיץ האחרון ובחודשים מאז נפתחה שנת הלימודים התרבו מספר מקרי האלימות בקהילה וחלה החמרה במאפייני האירועים האלימים. התופעה דורשת בדיקה ובירור ובשלב ראשון התבקשו כל מנהלי המסגרות החינוכיות הפורמליות והבלתי פורמליות לערוך מיפוי בנושא אירועי אלימות ודרכי הטיפול – הסיכום מצורף לפרוטוקול.

מטרת הועידה תהיה ליצור מודל של מעגלי שיתוף וטיפול של כלל המסגרות בנוגע לאירועי האלימות.

המשתתפים התבקשו לשתף באירוע שמהווה לדעתם חציית גבול ברמת האלימות שבו:

 

ענת שוורץ תיארה אלימות כלפי הצוות החינוכי, התרחבות האלימות לרשתות החברתיות ללא ידיעת ההורים ותחושה של קושי להתמודד עם התופעה. בנוסף, ישנה תופעה של ונדליזם שמתרחשת אחרי שעות הלימודים בתוך שטח ביה"ס.

 

יונית ציינה שגם איחורים וחוצפה למבוגרים הם אלימות שדורשת התייחסות מאחר והתנהוגיות אלו מובילות לעוד אלימות.

 

מירב לבקוביץ תיארה את המתח שקיים בין תלמידים משכבות שונות שהביא לאירועי אלימות פיזיים ויצר אוירה של פחד אצל תלמידים משכבות נמוכות יותר.

 

יגאל הציג את מודל וועדת היחסים ככלי לטיפול באירועים אלימים בבית הספר תפן. המטרה היא גם לגשר על הפערים בין מבוגרים לילדים.

אירוע שבו תלמידים מתפן הגיעו לפעולת התנסות בצופים וספגו עלבונות מחניכים.

לימור דיברה על אלימות כלפי מבנה ורכוש בית הספר.

 

איריס ומירב ציינו שיש פחות שיתוף פעולה מצד ההורים בתהליכים שעוברים הילדים ויש תחושה של פער שהולך וגדל.

 

יגאל הדגיש את החשיבות שיש להתמודדות עם אירועי אלימות במסגרות החינוכיות מאחר והן רואות את הילד על כל מאפייניו.

 

יובל  ציין שגם בצופים חשים פחות שיתוף פעולה עם ההורים והביע נכונות גדולה מצד הצופים לשתף פעולה עם המסגרות הפורמליות.

 

צור מסר שממה שהוא רואה רוב ההורים משתפים פעולה ורק מיעוט יוצר את "הרעש".

 

בועז ציין שיש פער בין התפיסה של בני הנוער את האירועים לבין הצוותים החינוכיים.

 

סתיו דיברה על כך שהיתה שואפת למצב שבו בני הנוער יהיה איזון בין תחושת העצמאות של בני הנוער לבין מעטפת של בטחון בדמות אנשים מבוגרים שאפשר לפנות אליהם ולשתף. סתיו ציינה שהמחנכים הם דמויות כאלו.

 

עופר הדגיש את שיתוף הפעולה בין כל המסגרות כצעד הכרחי, לא יתכן שחניכי תנועת נוע"ם יחששו לספר על התנועה ויספגו אלימות מצד ילדים אחרים בכפר.

 

אורלי ירוסלבסקי- שיבחה את השיח הפתוח והמשותף לכל המסגרות בכפר ורדים. יש חשיבות לטיפול החינוכי והשיח בין המסגרות כאשר אין שיתוף פעולה מצד ההורים, לדוגמה במקרים של חרם חברתי.

 

בועז הסביר שהמסגרות הבלתי פורמאליות הינן מסגרות חינוכיות מקצועיות  ויש לראות בהן שותפות מלאות במעשה החינוכי, שיכולות לתרום באופן משמעותי למוגנות ולהפחתה של מקרי האלימות. בועז נתן לדוגמא את העבודה בנגריה הקהילתית שיצרה חיבורים בין נערים למבוגרים ונתנה גם מענה לנערים עם קשיים בבית הספר. בועז הפציר בצוות החינוכי להיעזר בו יותר.

 

ורד הדגישה שנושא של הישיבה הוא מוגנות, מתוך תפיסה שמוגנות אינה רק מניעת אלימות אלא יצירת סביבה בטוחה שבה מתקיימים ערכים של כבוד לזולת ולסביבה והגנה על המרחב הפיסי, הנפשי והרוחני של כל חברי הקהילה.

במיפוי ששלחו בתי הספר, הם לא ציינו  את הדמויות החינוכיות של המסגרות הבלתי פורמאליות כשותפות במעגלי הטיפול והיידוע. מסיבה זו וכדי להעביר את המסר בחרנו לקיים את המפגש הזה דווקא במועדון הנוער. בפועל אנו יודעים כי קיים שיתוף. הפתיע אותנו שזה לא הופיע במיפוי.

כדי לחזק את הדיאלוג ושיתוף הפעולה בין הפורמאלי לבלתי פורמאלי עלה רעיון של הזמנת הצוות החינוכי הבלתי פורמאלי להיכרות עם הצוות החינוכי בבתי הספר דהיינו- מחנכים ומורים מקצועיים. יתכן שיש לקיים מפגש כזה בתחילת שנה כדי לבסס את הקשרים.

 

לצורך המשך העבודה ויצירת שפה משותפת, נבקש מכל מסגרת חינוכית לקיים בירור בשאלות הבאות:

 

1.         מהי מוגנות ?

2.        מה הם התנאים המייצרים מוגנות?

3.         מה הם גבולות האחריות שלנו למוגנות – בחינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, היכן האחריות  מתחילה והיכן היא מסתיימת- אם היא מסתיימת?

4.         מה צריכות להיות התגובות (של המערכת) לפגיעה במוגנות ומה הם העקרונות העומדים בבסיס  התגובה?  (לדוגמה: מיידיות, עקביות, אחידות, לקיחת אחריות על התוצאה וכו')

5.         מה צריכים להיות השגרות והנהלים במקרה של פגיעה במוגנות?

6.         מה צריכים להיות מעגלי השיתוף, הדיאלוג והתקשורת?

7.         מה יכול לסייע לנו לשפר את רמת המוגנות?

Last modified on שני, 04 דצמבר 2017 14:15