סיכום ישיבת ועדת חינוך 25/4/18

 

נושא הועדה: ערכים וחינוך

נוכחים:סיוון יחיאלי-ראש המועצה, חני יאיר-מנהלת מחלקת חינוך, ליאת בלכר-מנהלת מרכז קהילתי ,בועז בן פורת- מנהל יחידת נוער, שירי סלע- קבסית, מנהלי מוסדות החינוך וחברי הנהלה , נציגי מורים, נציגי הורים ותלמידים בכל אחד ממסגרות החינוך הפורמלי והחברתי-קהילתי , נציגי צופים, נציגי נועם, חברי ועובדי המרכז הקהילתי .

 

הישיבה עסקה בנושא הערכים. אין לי ספק שהערכים מהווים חלק משמעותי  מהעשייה החינוכית במערכת החינוך של כפר ורדים, דווקא מתוך נקודת מוצא זו חשוב היה לי  להקדיש זמן  לעצירה ומחשבה נוספת על נושא הטמעת הערכים. 

תהליכים של הטמעת ערכים מתבצעים לאורך זמן, אין בהם "קיצורי דרך", אלו הם תהליכי  עומק שכדאי שיתרחשו על פני כל רצף הגילאים ובמירב מעגלי חייו של הילד.  ראיה חינוכית נכונה  מחזקת לדעתי  הרצף החינוכי המחבר בין החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי עם דגש על חינוך חברתי ערכי וקהילתי.

בפתיחת הועדה ברך סיוון את הנוכחים  ציין את חשיבות העיסוק בשיח על  ערכים ובהענקת כלים להתמודדות לבני הנוער שנמצאים במערכת שלנו. הוא ציין כי חשוב לדעת להפריד בין טוב ורע ולכן חשוב ללמוד לשאול את עצמנו שאלות מוסריות. סיוון ציין כי החברה היום באובדן ממלכתיות ואנשים נעשים נטולי מצפן חברתי ולכן חשוב להגדיר לעצמנו מה נכון ומה לא. חשוב לשאול עצמנו שאלות:  לאן אנו הולכים ומה קורה לעולם? העולם נמצא במשבר ערכי וזה הזמן לעסוק בערכים ולבחון את עצמנו מתוך המקום הזה .

להנחיית השולחנות העגולים הצטרף אלנו שאול ויגורט, שפתח ופנה אל הקהל בשאלה: בשביל מה אתם חיים?

תשובות  מהקהל: עושר, ילדים, כסף, משפחה, עתיד... יותר מ90% עונים בדרך כלל שהם חיים בשביל שמתישהו יוכלו לצאת לפנסיה ולאות את הילדים גדלים.

התשובות התרכזו סביב משהו שאולי יקרה בעתיד.ומה לגבי היום? 

במרכז ישיבת ועדת החינוך קיימנו פעילות משותפת ומדגימה של ברור ערכים  תחילה ברמה האישית אח"כ ברמה הצוותית ולבסוף במליאה. באמצעות משחק קלפים . בכל שולחן הונחה ערמה של קלפים, חולקו חמישה קלפים לכל אחד,. המטרה- שכל אחד מהמשתתפים יישאר עם חמשת הקלפים בהם הערכים שהכי חשובים לו. את הקלף עם הערך הפחות משמעותי עבורו יש להעביר ליושב מימינו.המנחה מבקש בשלב מסוים "לזרוק" את קלפים מספר 3-4-5. מרגע זה נקבע כי הערכים הם לא אישיים אלא של הקבוצה. והקבוצה היתה אמורה לקבל החלטה משותפת על חמשת הערכים החשובים לה.

מעבר לתוצאות שמופיעות בטבלה בהמשך, חשוב היה לנו להדגיש בעיקר את החיוניות של תהליך ברור ערכים בכל מסגרת וכחלק אינטגרלי מהתוכנית השנתית ולא כזה המתקיים לעיתים נדירות.

בתהליך הקצר שעברנו עלו גם תובנות משמעותיות כמו הצורך בהלימה מרבית בין סולם הערכים האישי וזה של המסגרת, החשיבות שיכולה להיות לאמירה חינוכית משותפת, הצורך בצמצום הפער עד אפס בין הכרזות על ערכים לבין יישומן והתזכורת עד כמה עיסוק בערכים יכול להיות מלהיב, מרתק ונוגע.

בדיון הקצר שהובלתי לאחר הפעילות עלתה השאלה האם נכון לקיים גם תהליך יישובי של הטמעת ערך נבחר החשוב לעתיד הכפר.  תשובות שעלו מהמשתתפים: אם אנו רואים עצמנו כקהילה אז כן. למען איחוד החברה והקהילתיות בכפר. קהילה גדולה יכולה להגדיר לעצמה צביון- מכנה רחב שמשותף לכולם. לחיות בשלום, בנועם ובנכונות בישוב שגדל ומתפתח. קיימת הרבה עוצמה במקום של  שותפויות כאלה.  השותפות מייצרת שפה וכך הדברים הללו יכולים רק לתרום.

את הנושא נצטרך לבחון לעומק בשבועות הקרובים לקראת שנת הלימודים הבאה וגם בוועדת החינוך הבאה.

ערכים נבחרים שעלו בחמש הקבוצות

 1. הגשמה
 2. סובלנות
 3. יושר
 4. נתינה
 5. השפעה

 

 1. אהבה
 2. כבוד
 3. אמון
 4. אותנטיות
 5. גמישות

 

 1. משפחה
 2. משמעות
 3. סובלנות
 4. אחריות
 5. אופטימיות

 

 1. חמלה
 2. משפחה
 3. תקשורת
 4. יצירתיות
 5. סקרנות

 

 1. חברות
 2. יושרה
 3. שמחה
 4. נדיבות
 5. עצמאות
       

מבקשת להודות לכל הנוכחים על השותפות  - את התהליך נמשיך בוועדת החינוך הקרובה ב- יום שני , 11.6.18   בשעה 17:00.

חני יאיר -מנהלת מחלקת חינוך.

 

 

 

Last modified on שלישי, 22 מאי 2018 12:31