שלישי, 19 יוני 2018 09:33

גלריה טל מתכבדת להזמין לתערוכה חדשה אוֹמְרִים יֶשְׁנָהּ אֶרֶץ

גלריה טל מתכבדת להזמין לתערוכה חדשה

אוֹמְרִים יֶשְׁנָהּ אֶרֶץ...

רשמים מארץ ישראל , תערוכה לציון 70 למדינה

 

אוצרת: עדי גרינפלד

16.6.2018-30.10.2018

 

פתיחה חגיגית שבת 30 יוני 2018 , י"ז תמוז תשע"ח, בשעה 12

אנו מציינים השנה שבעים שנה למדינה, אולם אמנות ישראל מציינת מעל מאה שנה. מאז רעיון הקמתה בתערוכת אמנים יהודיים שהוצגה בקונגרס הציוני החמישי ב- 1901 והקמת בית הספר לאמנות בצלאל על ידי אפרים משה ליליין ובוריס שץ ב- 1906.

האמנים שהציגו בקונגרס הציוני חלמו על הארץ וציירו אותה רובם מדמיונם. גלויית הקונגרס שצוירה על ידי ליליין, ונשלחה ליהדות ברחבי אירופה, הביעה בתמונה אחת את החלום והחזון- המלאך המחבק את היהודי הזקן הכלוא בכבלי הגולה המראה את הדרך אל האופק עם השמש העולה, שם יהודי צעיר, חדש חורש תלמים באדמת הטרשים...

האמנים שהגיעו אל ארץ ישראל בתחילת המאה הקודמת ציירו את הנופי הארץ, טבע ואדם, דרך מבט אידילי שהדגיש לא רק את האור המיוחד של הארץ, אלא את החלום והגשמתו. מאז עברה אמנות ישראל, אסכולות ותהפוכות, בהשפעת תנועות אמנות בעולם ודורות של אמנים שהתחנכו במוסדות אמנות בארץ, יצרו שפה אמנותית מקומית ייחודית. נופי הארץ ואנשיה שזורים וטבועים כחוט השני ביצירה המקומית.

התערוכה מציגה נופים ונוף אנושי כפי שהצטיירו בעיניהם של אמני ישראל.

בין האמנים המשתתפים מתולדות האמנות, אפרים משה ליליין, ציונה תג'ר, אסתר פרץ-ארד, נחום גוטמן, דוד הנדלר, פנחס אברמוביץ, אהרון גלעדי, מאיר פיצ'חדה, שמואל חרובי, אריה לובין, אביגדור סטימצקי, יעקב וקסלר, שמואל כץ, אברהם נתון, אבשלום עוקשי, מנשה קדישמן, ואמנים ויוצרים כמו  יעקב אגם, עודד פיינגרש , דליה מאירי, ורדה יתום, יצחק יורש ועוד.

היצירות מוצגות באדיבות אוספים פרטיים, אוספי עזבונות וכן אמנים שהציגו בגלריה טל במהלך השנים.

בתמונה: אסתר פרץ-ארד, נוף, שמן על בד