מרכז המוסיקה

המסגרת הארגונית שבאמצעותה מממשת הקהילה חינוך מוסיקלי יחידני יחד עם נגינה בצוותא  בהרכבים שונים ופעילות מוסיקלית משותפת לחברי הקהילה. בכפר פועלת תזמורת נוער לכלי נשיפה.

במסגרת המרכז פועלים למעלה מ- 200 ילדים ובני נוער.

 כ-60 נגני תזמורת הנוער כפר ורדים ביצעו Flash Mob בלב קניון עזריאלי בחופשת הפסח האחרונה.

ב-21/04/16 נסעה תזמורת הנוער כפר ורדים לתל אביב ורשמה לזכותה יעד נוסף - Flash Mob תזמורתי בלב קניון עזריאלי. הקניון היה הומה באדם, והחוויה הייתה ייחודית ומעניינת.

אך לפני שנקפוץ ישר למים העמוקים, נסביר על התהליך עצמו ועל כל המעורב בו.

Flash Mob הינה תופעה תרבותית שבה קבוצה גדולה של אנשים מתאספים בהפתעה במקום ציבורי הומה באנשים ועושה פעולה שונה מהרגיל. הייחוד שבהופעות Flash Mob הוא גורם ההפתעה והכוח שיש בביצוע המשותף והיצירה ביחד.

ההכנות ל-Flash Mob התזמורתי החלו עוד בשלהי 2015. מנצח התזמורת ראובן מלאך ביחד עם שי זלצר ונתן שפר, הורים לנגנים בתזמורת, החלו לערוך פגישות עם מפיקים שונים על מנת למצוא את המקום האולטימטיבי לערוך בו את ה Flash Mob. לבסוף הוחלט שהדבר יבוצע בקניון עזריאלי בחופשת הפסח באפריל 2016.

המבצע יצא לדרך. מציאת קטע הנגינה אשר ינוגן ב-Flash Mob הייתה קשה נוכח העובדה שיש לבחור קטע שמנוגן על ידי התזמורת באופן קבוע וקטע קליל שימשוך את תשומת לב הציבור.
לאחר התחבטויות רבות, הוחלט שהקטע אשר ינוגן יהיה In The Mood.

חלק ממאפייני ה-Flash Mob הוא תזוזה תוך כדי ביצוע. על כך היה על נגני התזמורת ללמוד בעל פה את הקטע על מנת שיוכלו לנגנו תוך כדי תזוזה. תוך מקצועיות רבה, מהר מאוד כולם ידעו בעל פה את תפקידם והיה אפשר להמשיך בהכנות לקראת ה-Flash Mob.

במהלך נופשון חנוכה (מעין "מחנה אימונים" תזמורתי המתקיים מידי חנוכה ופסח), ביצעה התזמורת חזרה ראשונה בקניון עזריאלי על ה-Flash Mob. במהלך החזרה נקבעה הכוריאוגרפיה המתאימה ביותר תוך שימוש בתוכניות ארכיטקטוניות של קומות הקניון, ותוכניות מיוחדות שנקבעו מראש כדי לבנות את הכניסות והעמידה של חברי התזמורת. כמו כן בוצעו חזרות רבות עד השגת תבנית מתאימה.

חג הפסח הגיע ואיתו גם ה-Flash Mob. ערב לפני, ב-20/04, לאחר שנסגר הקניון, ערכה התזמורת חזרה גנרלית. לאחר החזרה ישנה התזמורת בתל אביב והתארגנה ל-Flash Mob שיערך למחרת בבוקר.

בוקר ה-Flash Mob, התרגשות רבה באוויר. נגני התזמורת ערוכים ומוכנים היטב לביצוע המיוחד, הצלמים במקום וכולם מחכים. הקניון הומה באנשים. האישור מהנהלת הקניון ניתן ואפשר להתחיל.
נגן מערכת התופים מתחיל לנגן ואט אט מצטרפים אליו שאר חברי התזמורת בדיוק כפי שנעשה בחזרות הרבות. תשומת הלב של העוברים ושבים מתמקדת בתזמורת והם כולם נלהבים ונרגשים מהמאורע. בסיום ה-Flash Mob הקהל כולו התלהב והריע במחיאות כפיים סוערות.

פעמיים ביצעה התזמורת את ה-Flash Mob, תוך שהאירוע כולו צולם מ-6 זוויות שונות שצולמו על ידי 6 מצלמות שונות! הנהלת הקניון התלהבה גם היא עד כדי שביקשה שהתזמורת תבצע פעם נוספת את ה-Flash Mob ובסופו של דבר הופיעה התזמורת שלוש פעמים באותו יום.

 

קישור לצפייה בסרטון

 

כתב: עמית קליינמן.

שבת, 08 נובמבר 2014 23:21

שיר נולד בכפר

שני, 25 אוגוסט 2014 22:52

שנה טובה ממרכז המוסיקה

 

מרכז המוזיקה מאחל שנת שלום ובטחון לכל בית ישראל, שנה של יצירה, של מוזיקה והרמוניה

 

  • כלי נשיפה
  • כלי קשת
  • כלי מיתר
  • פסנתר/קלידים
  • כלי הקשה
  • פיתוח קול
  • השתתפות בתזמורת הנוער הייצוגית
  • הרכבים מוזיקליים ייצוגיים
  • מקהלה/חבורות זמר

 

לפרטים נוספים ניתן להתקשר למרכז המוזיקה – 04-9574369

בימים א'-ה' בין השעות 14:30-19:00.

 ש נ ה    ט ו ב ה

ראשון, 25 מאי 2014 17:39

בוגרי התזמורת מספרים

מועצה מקומית כפר-ורדים

 

 

 

 

לקראת כינוסה של תזמורת הנוער של כפר ורדים על 200 בוגריה ו-22 שנות פעילותה, ביקשנו מכמה בוגרים לחלוק אתנו את תחושותיהם לקראת האירוע.

 

שי שחף, נגן סקספון, מחזור 2004:

 

"עשר שנים עברו. אני זוכר את הערב הזה טוב. טוב יותר ממה שאני אמור לזכור, בכל זאת, עוד קונצרט. מאות קונצרטים, הופעות, סולואים ותפקידים ביצעתי בנעוריי. מגיל 9 הייתי בתוך מסגרת מוזיקלית שנקראת תזמורת נוער. אבל עבורי ועבור מאות נגנים אחרים שגדלו בתוך המסגרת הזאת זה היה הרבה יותר מעוד חוג, תחביב או מוזיקה גרידא. בשבילנו זאת היתה משפחה.

את הקונצרט ההוא, לפני עשור אני זוכר מצויין. זה הקונצרט בו הוכרזתי כבוגר תזמורת הנוער כפר ורדים. בשביל רוב האנשים האירוע הינו טבעי ולא משמעותי במיוחד. בכל זאת, סיימתי את התיכון ולכן גם את תפקידי בתזמורת. מחר מתגייסים ואת התחביב אפשר להשאיר מאחור, מקסימום מתחת למיטת הקפיצים הצה"לית...

אבל "התחביב" הוא לא רק תחביב, כפי שכבר ציינתי. המוזיקה עבורנו (נגני ובוגרי תזמורת הנוער כפר ורדים- מעלות {בדימוס}) היתה בית. חממה מוזיקלית-חינוכית אשר הכשירה נגנים מעולים, ובני-אדם איכותיים לא פחות. לכן, אזכור כנראה למשך שארית חיי את הקונצרט ההוא, זה שהיה עבורי הפרידה מהבית המוכר והחם. אותו בית שחינך אותי להעריך עבודה קשה ושבזכותו זכיתי לטעום את  טעמה המתוק של ההצלחה.

עשר שנים אחרי ופתאום יש לי הזדמנות להרגיש שוב את אותה תחושה. להתיישב שוב על כיסא פלסטיק אל מול עמוד תווים ולנגן עם חברי ילדותי, בניצוחו של המחנך ראובן. ראובן מלאך, אותו מנצח עם פני פוקר חתומות אשר תמיד החדיר בנו את התחושה כי אין אתגר שלא נוכל לעמוד בו ושאין בעיה שלא ניתן לפתור.

קלישאתי כמה שישמע, אלו תחושותיי. אני חוזר בזמן להיות שוב ילד. נגן סקסופון בתזמורת הטובה ביותר בעולם. החבר הכי טוב של 50 הנגנים משמאלי וימיני, למרות הפרשי הגילאים.

ובכן, תחושות לחוד ומציאות לחוד. עוד מעט באמת אחזור לנגן, במסגרת האיחוד המתוכנן לכל בוגרי התזמורת לדורותיה, בקיץ הקרוב. כנראה שזמן הנגינה יהיה קצר ויוקצה ליצירה אחת בלבד. כנראה שגם הרבה מהיושבים בחדר לא אכיר. ובכל זאת, אני עדיין בטוח כי את תמצית החוויה ואת התחושות הפנימיות שום דבר לא ישנה, ולרגע אחד באמת אהיה שוב שם. באותו קונצרט סיום. לפני עשור, אשר היווה עבורי סיום של אחת התקופות היפות בחיי."

 

אלון מקל, נגן סקספון, מחזור 2002:

 

"הייתי בן שמונה, ישבתי בקרוון ממוזג וצפוף עם אקוסטיקה לא משהו. הסקסופון שהחזקתי היה גדול ממני. תוך כדי הכנות קדחתניות למופע סוף שנה, בין זיוף אחד למשנהו, ראובן צעק עלינו שאם נמשיך לנגן ככה נמשיך לשבת עד אמצע הלילה. בתמימות של ילד בן שמונה הלכתי עם עיניים דומעות לראובן, שהרגיע והבהיר.
לכל אורך השנים ראובן תמיד הקפיד להיות קשוח, אך לרגע לא הפסיק להיות חבר אמת ומחנך. עשרים וקצת שנים לאחר אותם אחר צהריים אני כל כך שמח שקיבלתי הזדמנות נוספת לנגן בתזמורת, שהיתה חלק מחיי לאורך כל הילדות, ואולי להחיות מחדש חלק מהחברויות הכל-כך אמיתיות שחלפו עם השנים."

 

 

ניצן היימן, נגן חליל צד, מחזור 2007:

 

תזמורת הנוער בניצוחו של ראובן היא אחד מאבני היסוד התרבותיים של כפר ורדים כבר מעל 15 שנים.

המקום הזה הוא בית שעוברים בו ומתחנכים בו מרבית ילדי הכפר.

בית שנותן הרבה חום ואהבה ומחבק אותך ברגעים היפים והקשים.

בית שנרקמים בו לצד צלילים ומנגינות גם הרבה חברויות ושיתופי פעולה שמתאפשרים רק בתוך עולם המוסיקה ורק במסגרת שהיא כל כך חזקה ומשמעותית.

התזמורת היא לא חוג! היא מקום בו אתה נדרש להביא את עצמך למיצוי הפוטנציאל על מנת שכל החבורה תצליח ולכן קיימת דרישה מאוד גדולה בקרב חברי התזמורת בהדרכתו של ראובן למחוייבות, למשמעת ולכבוד לזולת.

 

אין בוגר תזמורת שלא נרגש מן העובדה שהולך להתקיים איחוד של הבוגרים עם התזמורת הנוכחית.

אני בעצמי כבר שכחתי את רוב השמות שראיתי בקבוצה שבפייסבוק וזו בהחלט יוזמה מרעננת, יפה ומבורכת שכולנו כבר ממש מחכים לה!

אין לי ספק שזאת תהייה חוויה מיוחדת גם לקהל, גם לנגנים ובעיקר לבוגרים שכבר משתוקקים לשלוף את הכלים וחזור, ולו לכמה רגעים, להיות נערי תזמורת!

 

 

 

 

נעם­­­­ קליין נגן חליל צד מחזור 2006

 

בתור אחד שהתזמורת והנגינה היו חלק משמעותי מאוד בחיי כנער בכפר ורדים שמחתי לשמוע פתאום שאוכל לרגע לחזור ולהיפגש עם המשפחה שלא ראיתי כבר כמעט 10 שנים! מצאתי את עצמי שוקע לנוסטלגיה עם כל תמונה, סיפור ובדיחה (שהייתה ונשארה לחלוטין לא מצחיקה) שלא שמעתי שנים ועוקב בדריכות אחרי כל הערה טיפשית בקבוצה החדשה שנפתחה בפייסבוק.

כילד, אחותי, אחי ואני עברנו תחת השרביט של ראובן ואני יכול להגיד בוודאות שלכולנו התזמורת היוותה בסיס להישען עליו. כולנו התבגרנו, התחנכנו, טיילנו, עשינו המון שטויות ונהננו ממשהו שלא כולל מסך ודורש אינטראקציה, תלות ואחריות לאנשים שסביב (תוך כדי גם ניגנו כמה קטעים).

 

בקיצור, אני ממש מחכה להיפגש עם החברים ולראות לאן החיים לקחו כל אחד, ואיך חברי התזמורת של היום ממשיכים את הדרך.

 

נתראה,

נעם

 

 

 

הקונצרט המיוחד של תזמורת הנוער של כפר ורדים יערך ביום 10.6 בשעה 20:00 בהיכל התרבות במעלות

הקהל מוזמן!

 

 

 

 

 

 

רביעי, 21 מאי 2014 21:49

קונצרט סיום שנה חגיגי

בוגרי 22 שנות פעילות  תזמורת הנוער האזורית כפר ורדים מתקבצים לקונצרט סיום שנה חגיגי

כבכל שנה ייערך בתחילת יוני קונצרט סיום-שנה המסורתי של תזמורת הנוער כפר ורדים. עם זאת השנה, לרגל חגיגות ה-30 לכפר ורדים, ייערך הקונצרט במתכונת מיוחדת: קרוב ל -200 בוגרי התזמורת מ-22 שנות פעילותה, יצטרפו לנגנים הצעירים של שנת תשע"ד וינגנו יחד.

בקונצרט החגיגי תשתתף תזמורת הנוער אשר בה חברים נגנים מכיתה ה'-יב', בניהולו ובניצוחו של "מאסטרו" ראובן מלאך. השנה, לרגל חגיגות 30 לכפר ורדים, ארגן מלאך קונצרט איחוד מיוחד אליו הוזמנו כאמור בוגרי התזמורות מ-22 שנות פעילותה, אשר ינגנו יחד שני קטעי נגינה.

 

ראובן מלאך, המנהל המוסיקלי ומנצח התזמורת: "מדובר בארוע הקורה לראשונה. בערב אחד, על במה אחת (ולמרגלותיה) אני פוגש תלמידים מ-22 שנות פעילות התזמורת – ילדים בני 11 ינגנו לצידם של בוגרים בני 30 ו – 40 וכולם ידברו את אותה השפה – שפת המוסיקה שיצרנו כאן. בהחלט דבר גדול. "זקני התזמורת" מאד נרגשים לקראת המאורע, וכבר החלו להוציא את כלי הנגינה מהבוידעם ו"להסיר חלודה".

המופע עצמו יהווה שיא של תהליך, שכן לפני המופע ייפגשו כל זקני התזמורת, יחד עם נגני התזמורת דהיום, ל – 3 חזרות משותפות.

"אחד מבוגרי התזמורת בעבר (נגן טובה) המתגורר כיום במינכן אפילו רכש מחדש את כל הנגינה שלו, החל לקחת שיעורי נגינה ורכש כרטיס טיסה לארץ במיוחד לכבוד הארוע. בקיצור – הולך להיות מאוד מרגש..."

 

סיון יחיאלי, ראש מועצת כפר ורדים: "מרכז המוסיקה מהווה מרכז חינוכי לתפארת ומקור לגאווה עבורי ועבור הקהילה כולה. במיוחד עבור הורי הנגנים בתזמורת הנוער, הצופים בילדיהם על הבמה, מנגנים באירועים ומשמחים את ליבנו מדי שנה. בהזדמנות חגיגית זו אני רוצה להודות לראובן מלאך על ההשקעה, ההתמדה והיצירה, אשר יוצר, במשך 22 שנה, פסקול מיוחד לחיינו המשותפים בכפר ורדים והסביבה".

מרכז המוסיקה כפר ורדים פועל מזה 22 שנה (7 שנות פעילות במעלות ואחריהן כ-15 שנות פעילות בכפר ורדים), ומאגד בני נוער מגיל הגן ועד - יב' . תזמורת הנוער מאגדת בני נוער מכיתה ו' ועד יב, המנגנים בכלי נשיפה והקשה. התזמורת מופיעה ברחבי הארץ ופעם בשנתיים אף יוצאת לסיבוב הופעות בחו"ל.

הקונצרט החגיגי ייערך ביום 10.6 בשעה 20:00 בהיכל התרבות במעלות, ויהיה פתוח לכניסת הקהל.

ראשון, 29 דצמבר 2013 21:55

כיתת אמן עם יוני רכטר

יוני רכטר המוסיקאי והיוצר הדגול התארח במגמת המוזיקה ומרכז המוסיקה בכפר ורדים. המפגש בין האמן והמוזיקאים הצעירים היה מרגש מאד.

האורח פתח בקורות חייו המוזיקליים מתחילת דרכו ועד היום, הסביר לתלמידים את שיטת ההלחנה, כיצד ניגשים לכתיבת יצירה וציין נקודות  חשובות שיש להתייחס להן תוך כדי כתיבה.

 

יוני שיתף את התלמידים בזיכרונות היכרותו רבת השנים עם אריק איינשטיין וסיפר על עבודתם המשותפת ועל החדוות היצירה יחד עם אריק איינשטיין המנוח. גם על אלתור לא פסח יוני והשמיע קטעי מוסיקה יפים ויצירתיים. התלמידים התעניינו בכל התחומים ושאלו שאלות ענייניות .

 

בסיכום הערב יוני החמיא לראובן מלאך ולנגנים הצעירים והודה על ערב מהנה במחיצתם. למחרת היום שלח רכטר דוא"ל למלאך ובו כתב בין היתר " אני מאד מעריך את המאמץ שהשקעת להביא אותי למפגש עם תלמידך המקסימים. אני משוכנע שזה נגע בהם כי זה נגע בי".

לאורך השנה (וכל שנה) יגיעו אמנים מובילים ויידועי שם לסדנאות מוזיקה עם תלמידי מגמת המוזיקה של תיכון אמירים.

את הקשר עם רכטר יצר ראובן מלאך בסיועו של המוזיקאי המוביל עמיקם קימלמן (נגן הג'אז ומנכ"ל ביה"ס לג'אז ומוזיקה קלה "רימון") שהנו חבר קרוב של מלאך ופועל רבות לקידום השותפות של מגמת המוזיקה אמירים עם ביה"ס "רימון". קימלמן עצמו שותף בהנחיית תלמידי מגמת המוזיקה ויחל בימים הקרובים להעביר כיתות אמן וסדנאות בתחומי האלתור, ההרמוניה של הג'אז והרכבי נגינה (ג'אז ומוזיקה קלה).