ראשון, 08 יולי 2018 08:26

נגישות והשתלבות בספריית כפר ורדים

 

שיתוף פעולה חדש נוצר בין הספריה, אשר במרכז הקהילתי, ובין מועדון "קפה בוקר".

משתתפי "קפה בוקר" – קשישים שמוגבלויות שונות מקשות עליהם את היציאה מהבית –יוצאים פעמיים בשבוע אל פעילות במסגרת מועדון "קפה בוקר" נפגשים עם רחל ברנס, גילה גרנות ומיכל וינטראוב המעבירות להם פעילות בהתנדבות; משוחחות עימם, מקיימות מעגלי הקשבה ומיכל מעבירה שיעורי פלדנקרייז.

המתנדבות רצו לצור קשר בין הקשישים לספריה ולעודד אותם לקרוא למרות הקשיים והמגבלות ולשם כך הזמינו למפגש הראשון את נטע סט-אבלס, מנהלת הספריה, שסיפרה למשתתפים על שירותי הספריה המונגשים. נטע הסבירה כי באוסף הספרייה קיימים גם ספרים קוליים -  על גבי הדיסקים מוקלטים ספרים ידועים כך שמי שמתקשה בקריאה או רוצה רק להאזין, יכול לשאול את הדיסקים האלו, בדיוק כפי ששואלים ספר בספריה. ההקראה איכותית ונעשית על ידי שחקנים וקריינים מקצועיים.

עוד הסבירה נטע, כי למי שמתקשה להגיע לספריה קיים שירות של הבאת ספרים הביתה. תמי איצקוביץ, גם היא ממתנדבות הספריה, מביאה ספרים לבתיהם של קוראים שבשל מגבלות שונות לא יכולים להגיע לספריה בעצמם. מיכל וינטראוב מרכזת את הבקשות ומעבירה אותן לתמי .

ישנם גם בעלי מוגבלויות המגיעים לספריה עם מטפל ולעיתים מגיע גם המטפל בעצמו לספריה, כשליח מטעמו של המטופל. בדרך זאת, יוצאים גם המטפלים נשכרים כיוון שעבורם זוהי דרך להיכרות עם מוסדות הכפר ואנשיו והזדמנות לחוויה תרבותית ולהפסקה מרעננת מעבודתם הקשה. לרוב, המטפלים נמצאים הרחק ממשפחתם החיה בארץ אחרת, והביקור בספריה יכול להקל על בדידותם ולשפר את איכות חייהם בכפר.

שיתוף פעולה ותיק יותר ומוצלח מאוד מתקיים בשנים האחרונות בביקורים הסדירים של דיירי כל דירות "בית בחורש" בספריה. החוסים מגיעים לספריה בליווי מדריכים, בוחרים ספר, קוראים לבד או עם המדריכים ושואלים ספרים.

לעיתים המדריכים יושבים ומקריאים סיפור לכל הקבוצה יחד, מעין "שעת סיפור", ואף זוכים לעזרה בקריאה גם מנערים ונערות התורמים בספריה שעות של "מחויבות אישית".

דיירי "בית בחורש" מכירים היטב את הספרניות, ניגשים, מדברים ומתייעצים איתן בבחירת הספרים.

 

אלו הם רק חלק ממכלול השירותים המונגשים שמספקת הספריה לקוראים.

הספריה פתוחה לכל אדם וילד ומקדמת גם אוכלוסיות מוחלשות על ידי שילוב, תמיכה והכלה.

 

 כתבה: גתית נאה, ספרנית ספריית כפר ורדים