ראשון, 19 מרס 2017 10:28

המלצה לסיורים בחלקו המערבי של הכפר

כל הדרכים מובילות לשלב ג'.

הגיע הזמן להכיר את השבילים, ערכי הטבע והעתיקות על הגבהות של שלב ג'

מזה 30 שנה נוהגים תושבי הכפר ואורחיהם לקיים סיורים רגליים באזור הכפר, בעיקר בחלקו המזרחי, שהאתרים המרכזיים בו הוא "שביל נורמן", "פארק הסלעים" לכיוון כסרא, מאובנים ובורות סלמנדרה ב"גבעת הבר-בת".
ועד לאחרונה חמדות הטבע ב"גבעת האורנים", בו פקדנו את בורות הסלמנדרות העתיק, בור מים, מאובנים, חורשת הארזים ועד פאתי תרשיחא.

חלקו המערבי של הכפר מסויר ומתויר פחות.

אני מזמין את כל תושבי הכפר ואורחיהם לסייר בצד המערבי של כפר ורדים בו מתרחשות כרגע עבודות פיתוח קרקע לקראת תחילת בניית חלק א' של שלב ג'.

נחל יחיעם
נתחיל את סיורנו בירידה לאפיק נחל יחיעם.

ניתן להחנות את הרכבים בסוף רחוב כזיב, על החומה בבית האחרון שלט עם חץ המכוון את המטיילים 300 מטר על דרך עפר לכיוון דרום, מיד מזהים שלט על עמוד כשהחץ מופנה לכיוון מערב וזהו תחילתו של השביל הקסום והחבוי בגיא היורד לנחל יחיעם. שביל זה נפרץ בשנים האחרונות על ידי מתנדבים מרחוב דישון.
השביל נפרץ ונגזם במזמרות ומסורי יד, הוא מסומן בסימון שבילים בצבע כ1000 מטר עד לאפיק נחל יחיעם.
ניתן לקיים עצירה ומנוחה בסמוך למצוקים באפיק הנחל.
אם תרדו עם אפיק הנחל שמאלה לכיוון הזרימה תוכלו לפגוש בעץ אגס סורי ענק שבימים אלה מתחיל את פריחתו הלבנה והבוהקת.
בור המים
במקום המנוחה במצוקים ניתן להסתכל מערבה על הגבעה ולהבחין בכתם לבן המרמז שנמצא שם בור מים עתיק ב200 מטר מערבה. הטיפוס לעבר הבור הוא בהחלט סביר על שבילי העזים המובילות לעבר הבור.
משפחות המטיילות עם כלבים, ניתן בהחלט להשחיל פנימה דלי לשאוב מים, למלא את השוקת ולאפשר לבעלי החיים לשתות.


בית האפנדי
אם ממשיכים לטפס עוד כמאה מטר, תוך מעבר גדר הבקר, מגיעים ל"בית האפנדי".

המבנה העתיק הייתה אחוזתו של האפנדי ששלט בקרקעות שמצדיו והאריסים שכנו למטה בצדי אפיק הנחל בסמוך למצוקים. על פי יודעי דבר, נהגו לגדל בטרסות הנמצאות באפיק הנחל, חיטה, טבק, גפנים, ומיני ירקות שהשקו אותם במי שנקוו בגבים באפיק הנחל.
על פי זקני תרשיחא, בית האפנדי היה מאוייש עד לפני 150 שנה, במקום קירות אבן וחדרים ומעליהם בנו גג על בסיס בולי עץ ארוכים, מחצלות ועליהם בוץ וקש.
במקום נתגלו בעבר 2,3 מעגילה מאבן מקומית שמשקלה כ50 ק"ג ומשני צדייה גומחות איתן נהגו אנשי האפנדי, להדק את הבוץ והטיט על הגג מיד כשירד היורה הראשון ובכך למנוע על ידי ההידוק את חלחול המים לתוך המבנה.
מבית האפנדי ניתן ללכת לאורך דרך העפר כ1 קילומטר, לכיוון צפון לעבר אתר פינוי פסולת הנמצא בין תרשיחא לעין יעקב.
אתר הקבורה החדש
דרך העפר מגיעה למטע זיתים. במפגש דרך העפר עם מטע הזיתים, אתם תפגשו אתר קבורה עתיק בשטח של כ2 דונם, שבו התגלו על ידי חפירות גישוש של רשות העתיקות בשנה האחרונה, כ20 מערות קבורה ובורות מים לצדם.
גילוי אתר הקבורה הפתיע את כולם מאחר שמטיבי הלכת שסיירו במקום בשנים עברו היו בטוחים שבורי המים היו שייכים לגתות לדריכת יין או כבורות מים להשקיית ההדרים.

מומלץ למטיילים לנסות ולהציל פקעות ובצלים של פרחי הבר הנחשפים בשל עבודות הפיתוח המסיביות המתבצעות בימים אלו בכל אזור שלב ג. בימים אלו ניתן להבחין בפרחיתם של פרחי הבר כגון: כלניות בשלל צבעים, רקפות, יקינטונים ולמיטבי המגדירים ניתן גם לזהות פקעות של נוריות, סייפנים ושלל בצלצלים ממשפחות יקינטונים ובן החצב.
את פקעות פרחי הבר מומלץ לשתול בחצרות הבית ובשטחים הציבוריים הסמוכים לביתכם.

מבצע הצלת פרחי הבר מתבצע במקביל על ידי האגודה לאיכות הסביבה גליל מערבי.


מיד עם תחילת חפירות הגישוש נתגלו מחילות תת קרקעיות. יש לציין לטובה את רשות העתיקות שנתבקשה על ידי המועצה המקומית לתקצב שתי עונות חפירה שעלו כ300,000 שקל.
במקום, לדברי הארכיאולוגים נהגו הקדמונים, כנראה לפני כ4000-5000 שנה, לקבור את מתיהם, ואילו בורות המים או הגתות לכאורה בעצם שמשו אותם לטהרת המת.
במקום ביקרו גם נציגי "אטרה-קדישא" שהודיעו שאין קשר בין מערות הקבורה ליהודים.
לדברי הארכיאולוגית מנהלת החפירות, לא נמצאו במקום שרידי עצמות או חפצים אישיים של המתים.

בבדיקה שנעשתה עם המועצה, מסתבר שהשטח בו נמצאו החפירות מיועד להיות לצרכי ציבור. היינו, בתי ספר גנים וכולי.

במקום האתר ניתן להשקיף מזרחה לכיוון תרשיחא וכפר ורדים ולראות את עבודות פריצת הדרכים שמבצע קבלן עבודות העפר.

מנקודה זו ניתן לחזור לכפר או בצמוד לכביש עין יעקב-תרשיחא-כפר ורדים או לרדת בתוואי הנפרץ בימים אלו היורד לכיוון שטח בית הקברות של כפר ורדים.
100 מטר מצפון לבית הקברות של כפר ורדים, ניתן להבחין בבור מים נוסף המכוסה במשטח בטון וגם לפתחו חבל עם דלי ושוקת להשקות את העדרים. בתקופה זו של השנה בורות המים מלאים.


מומלץ להצטייד בנעלי הליכה, כמות מים בהתאם למזג האוויר, ארוחת קלה לנקודת העצירה באפיק נחל יחיעם, כובע ופנקס חוויות..

 

 טיול נעים
אוליבר אליעזר