שבוע הספר יוני 2018

 

 

בכפר ורדים חודש הקריאה איננו רק סיסמה – זהו חודש שבו המרכז הקהילתי מקיים באמצעות הספרייה פעילויות רבות מאוד לכל הגילאים ונותן לכולם הזדמנות ליהנות מאירועים ספרותיים ותרבותיים ולהנחיל את אהבת הספר לדור הבא.

המבוגרים זכו למפגשי סופרים, כל אחד בעל שיעור קומה וביוגרפיה עשירה משלו.מאיר שלו הגיע למפגש במארג ורבים הגיעו לשמוע על "גינת בר", ספרו האחרון שכולו שיר הלל לטבע. שלו סיפר איך ילדותו בנהלל טבעה בו את אהבת הטבע והרצאתו תובלה בהומור רב, אנקדוטות ובדיחות, והקהל נהנה מערב שהיה בו גם שעשוע וגם ספרות.

הסופר חיים בארדיבר בספריה על ספריו האחרונים "קשר לאחד" ו"בחזרה לעמק רפאים".באר התמקד בהרצאתובשאלה שעולה גם בספרו "בחזרה לעמק רפאים", מה עולה בגורל העיזבון הספרותי שמשאיר אחריו סופר, וכמה שליטה יש לו על מה שיקרה לכתביו לאחר מותו. באר שילב בשפתו ביטויים ביידיש וגם הומור לא חסר בהרצאתו.

מפגש נוסף, מרתק ומרגש מאוד היה המפגש עם הח"כלשעבר,רן כהן, שסיפר על עלייתו ארצה מעיראק כפי שתיאר בספרו"סעיד". כהן פרש בפני הקהל את הרקע ההיסטורי של התבססות היהודים ועלייתם הכלכלית והאינטלקטואלית בעיראק ומה גרם להם לעזוב את עיראק ולעלות לישראל. למשמע סיפורו האישי על הפרידה ממשפחתו וחייו לבדו בארץ, היו אנשים בקהל, וביניהם אחותו,שמחו דמעה.בין הקהל לבין כהן נוצרה אינטראקציה חמה ופתוחה; רבים ניגשו אליו לפני ואחרי ההרצאה לחבק ולברך, שוחחו עמו באופן חופשי וקנו את ספרו.

במועדון הקוראים שמנחה בהתנדבות שלומית ברודצקי דנו בספר "בין חברים".המועדון מתקיים לאורך כל השנה ולא רק בשבוע הספר וקהל המשתתפים גדל והתרחב."בין חברים" הוא ספרו של עמוס עוז, אחד הסופרים המזוהים ביותר עם הספרות העברית והישראלית. שלומית הציגה ניתוח ספרותי לספר, שעלילתו מתרחשת בקיבוץ.

עבור הילדים הועלתה בספריה ההצגה "פיראט באמבט". מרים זלצברג מ"תאטרון הקרון" שיחקה בהצגת יחיד מלאת דמיון ועם תפאורה מושקעת את סמי הפיראט, היוצא למסעהרפתקאות בים (כשהוא יושב באמבטיה...), ומגשים את שאיפותיו הפיראטיות.

האירוע המסיים שאיגד בתוכו מספר פעילויות הקשורות בספרות ותרבות, היה הפנינג שבוע הספר, בשיתוף עם המרכז למשפחה, שנערך בחורשת בר-בת עבור מבוגרים וילדים גם יחד.

"סופרים משלנו" – סופרים תושבי הכפר -  הציגו את פרי עטם ואת עצמם לקהל הבאים והוסיפו גאווה מקומית: עפרה אביגד,מאיה בולצמן, ליאה שטיין, קובי וולקנברג, ואברהם דגן.דורית מזרחי העבירה פעילות לקטנטנים, שכללה משחקי אצבעות לקול מפוחית ודרבוקה.אלה הררימ"סיפורי עמים" הופיעה בשעת סיפור לילדים עם הסיפור "שונים ביחד"שהדגיש את מגוון העדות בארץ בתלבושות וכלי נגינה ואת חשיבותה של החברות.הספרייה הציבה דוכן מכירות של ספרי יד שניה לצד דוכן מכירות של ספרי "סטימצקי"ופינת "יצירת ספר" השלימה את החוויה.

לסיום האירוע התקיימה הופעה מוסיקלית של דן-דן ויאן – צמד מוסיקלי שמעלה מופע מקסים בשם "נעמי שמר והביטלס". בין השירים המוכרים הם סיפרו את הסיפורים שמאחורי השירים באופן משובח, מהנה ומסקרן,על רקע הנוף היפה של כפר ורדים.

צוות הספרייה: נטע, יעל וגתית מודה לדורית מהמרכז למשפחה על שיתוף הפעולה בארגון והפקת האירוע זו השנה השנייה. עוד תודות לעובדי המועצה שהכינו את המקום לקראת האירוע ולצוות המרכז הקהילתי שתמך,ליווה ופרסם 

חודש הקריאה הסתיים, אך בספריה העשייה היומיומית נמשכת תמיד – ילדים ומבוגרים באים ומוזמנים להמשיך ולבוא לשאול ספרים ולהשתתף בפעילויות התרבות של הספריה.